Spójrzcie dziś w niebo. Nawet gołym okiem. Wenus najjaśniejsza w całym 2020 roku

Bartłomiej Pawlak
Od kilku dni Wenus nie daje nam spać "świecąc" bardzo mocno na zachodnim niebie. Tej nocy osiągnie maksimum swojego blasku. Bez problemu zobaczycie ją gołym okiem nawet w ciągu dnia.
Zobacz wideo Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem

Jeśli tylko patrzyliście w ostatnich dniach w stronę zachodniego horyzontu, na pewno zauważyliście bardzo jasno świecący punkt. To oczywiście Wenus, która z każdym dniem coraz bardziej zbliża się do Ziemi na swojej orbicie wokół Słońca.

Dziś Wenus najjaśniejsza w 2020 roku

Wenus na nocnym niebie nie da się pomylić z niczym innym. Jest trzecim najjaśniejszym obiektem nieboskłonu (po Słońcu i Księżycu), a w ostatnim czasie była najjaśniejszym obiektem nocnego nieba, bo Księżyc był w nowiu. 

Dziś, jak donosi "Z głową w gwiazdach", Wenus osiągnie maksimum swojego blasku. Będzie najlepiej widoczna w całym 2020 roku. Złożyło się na to kilka czynników, m.in. obecna faza Wenus, jej odległość od Ziemi i wysokość nad horyzontem.

Drugą od Słońca planetę powinniście odnaleźć jeszcze przed zachodem naszej gwiazdy, a najlepsze warunki do obserwacji będą, gdy zrobi się już trochę ciemniej (od ok. 21:00). Warto zatem spojrzeć na niebo. Tym bardziej, że nad sporą częścią Polski możemy spodziewać się świetnej, bezchmurnej pogody.

Jak obserwować Wenus?

Wenus będzie świetnie widoczna i z pewnością każdy rozpozna ją bez żadnego problemu. Widać ją nie tylko pod wiejskim niebem. Obserwacje można prowadzić również w mieście i to nie wychodząc z domu. Wystarczy balkon lub okno skierowane na zachód. Wenus świetnie widać gołym okiem, choć lepsze efekty uzyskamy korzystając choćby z najprostszej lornetki. Charakterystyczne fazy planety można z kolei obserwować już przez małe teleskopy.

Oczywiście dzisiejsze maksimum nie jest jedyną okazją do obserwowania planety. W następnych dniach będzie niemal niezauważalnie słabiej błyszczała na niebie, więc na obserwacje jest jeszcze trochę czasu. Warto jednak pamiętać, że z biegiem czasu zachody Słońca będą coraz później, a Wenus chować się będzie za horyzont coraz wcześniej.

Więcej o: