Astronauci wcale nie muszą mieć super zdrowia. Ekspert wyjaśnia: Optymalny wiek to 40-50 lat

W społeczeństwie pokutuje mit, że astronauci muszą być nadludzkimi atletami. Okazuje się, że równie ważne jest np. doświadczenie. Dlatego optymalny wiek astronauty to 40-50 lat, gdy osiąga się równowagę między tymi dwoma elementami, tłumaczy ekspertka.

W sobotę Elon Musk i jego firma SpaceX razem z NASA organizują pierwszy komercyjny, załogowy lot w kosmos. Falcon 9 wyniesie na orbitę kapsułę Crew Dragon, zdolną pomieścić czterech astronautów. Załogę będą stanowić jednak tylko dwie osoby - doświadczeni astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley, których historię przybliżyliśmy na naszym portalu. Pierwszy z nich ma 49 lat, a drugi 53 lata. Wiele osób zastanawiało się, dlaczego w tak ważnej misji, biorą udział astronauci nie pierwszej młodości.

Jak wyjaśnia dla Nauka w Polsce PAP dr Anna Fogtman z Europejskiego Centrum Astronautów, przekonanie, że astronauta musi być atletą o doskonałej formie, to mit. 

Zobacz wideo Nowe, inne gwiezdne wojny? Rosja straci miliony, USA umocnią pozycję, a pomoże w tym Elon Musk [OKO NA ŚWIAT]

Astronauci Crew Dragon są w idealnym wieku do misji kosmicznych

Dr Fogtman przekonuje, że najlepszym wiekiem dla astronautów jest przedział 40-50 lat. Wszystko przez to, że w takich misjach istotne są nie tylko zalety fizyczne, lecz także kwestie intelektualne. Podczas misji kosmicznej istotne jest doświadczenie życiowe, opanowanie, równowaga psychiczna i dobrze rozwinięte zdolności kognitywne. 

Około 40-50-latkowie mają te cechy w równowadze, co daje im zdecydowaną przewagę w porównaniu do osób dużo młodszych lub dużo starszych

- mówi Fogtman, która zajmuje się opracowywaniem strategii szacowania ryzyka zdrowotnego i ochrony zdrowia europejskich astronautów przed promieniowaniem kosmicznym. 

[...] zgodnie z regulacjami NASA, starsi astronauci i astronautki są uprzywilejowani, ponieważ istnieje u nich mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworów w wyniku takiej ekspozycji. Dlatego właśnie w misjach kosmicznych prawdopodobnie nigdy nie zobaczymy 20-latków

- dodaje Fogtman. Mówi też o tym, że w przeszłości liczyło się doświadczenie militarne, astronautami był osoby wywodzące się z wojska. Obecnie podczas misji kosmicznych trzeba rozwiązywać wiele problemów naukowych, które wymagają wyższego wykształcenia. Robert Behnken ma doktorat z zakresu inżynierii mechanicznej i licencjat z fizyki. Douglas Hurley z kolei uzyskał licencjat inżynierii lądowej.

Więcej o: