Od kilku dekad wiadomo, że 66 mln lat temu nastąpiło masowe wymieranie zwierząt na Ziemi. Z naszej planety w bardzo krótkim czasie zniknęło wtedy ok. 75 proc. wszystkich gatunków, w tym nieptasie dinozaury. Najbardziej prawdopodobną przyczyną wymierania kredowego było uderzenie dużej planetoidy, która wzbiła do atmosfery ogromne ilości pyłu przysłaniającego światło słoneczne.
Sugeruje to m.in. występująca na całym świecie granica K-T, czyli warstwa rozgraniczająca w skałach osady kredy i paleogenu oraz istnienie wielkiego krateru uderzeniowego Chicxulub (o średnicy ok. 240 km) na półwyspie Jukatan powstałego właśnie w okresie wymierania kredowego.
Teraz naukowcy przebadali dokładnie krater Chicxulub i stworzyli symulacje 3D precyzyjnie odwzorowujące wydarzenia sprzed 66 mln lat. Przeanalizowano zarówno sam lot i uderzenie planetoidy, jak i późniejsze powstanie krateru. Ich zdaniem ziścił się wówczas najgorszy możliwy scenariusz. Kosmiczna skała miała uderzyć w powierzchnię naszej planety od północnego wschodu pod kątem ok. 60 stopni.
Jak podają badacze, uderzenie planetoidy pod takim kątem spowodowało wyrzucenie do atmosfery znacznie większych ilości gazów i pyłów niż przy innych możliwych kątach uderzenia. To z kolei wywołało znacznie poważniejsze globalne zmiany klimatu i doprowadziło do nagłego wymierania zamieszkujących planetę zwierząt.
Moment uderzenia planetoidy w Ziemię zaprezentowano na tej animacji:
Źródło: Gareth Collins / Imperial College London
Badacze uważają, że winowajcą jest planetoida o średnicy 17 kilometrów lecąca z prędkością ok. 43,5 tys. km/h. Dla porównania meteoroid "Czelabińsk" z 2013 roku (spowodował spore zniszczenia, a jego eksplozja pośrednio zraniła przynajmniej tysiąc osób) miał średnicę ok. 17 metrów.
Modele badaczy pokazały, że uderzenie planetoidy (odpowiedzialnej za wymieranie kredowe) pod kątem 60 stopni wyrzuciło do atmosfery aż trzy razy więcej siarki i dwutlenku węgla niż przy innych kątach uderzenia. A to właśnie najmocniej wpłynęło na zmianę klimatu na Ziemi, która przyczyniła się do śmierci wielu zamieszkujących jej powierzchnię organizmów.