Zaćmienie Słońca już w niedzielę 21 czerwca. Będzie częściowo widoczne w Polsce

W niedzielę 21 czerwca będzie miało miejsce zaćmienie Słońca. Najlepiej widoczne będzie z Afryki środkowej i Azji południowo-zachodniej. Zjawisko ma być widoczne również w Polsce, choć obserwacje będą niełatwe.

Zaćmienie Słońca to moment, kiedy Księżyc znajduje się przez krótki czas na jednej linii ze Słońcem. Odpowiednia odległość może sprawić, że Księżyc przykryje tarczę Słońca, zasłaniając ją częściowo lub, rzadziej, w całości. Częstotliwość występowania tego zjawiska jest zależna od położenia geograficznego, na całym świecie mamy z nim do czynienia średnio dwa razy w roku.

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

W Polsce niestety zaćmienie Słońca widzimy rzadziej, bo zaledwie raz na kilka lat. Najbliższa okazja już w ten weekend, choć obserwacja będzie niełatwa. Na duże zaćmienie Słońca, które będzie trudno przeoczyć, trzeba poczekać jeszcze co najmniej rok. 

Zaćmienie słońca w niedzielę 21 czerwca

Niedzielne zaćmienie najlepiej widoczne będzie z rejonów środkowej Afryki oraz południowo-zachodniej Azji. W części krajów Księżyc nie zdoła zakryć całej tarczy Słońca, co wywoła efekt tzw. zaćmienia obrączkowego. 

W Polsce niestety trzeba się wysilić, by móc obserwować to zjawisko. Zaćmienie będzie widoczne w południowo-wschodnich krańcach Polski, szczególnie w Bieszczadach. Najlepsza widoczność ma być w okolicach wsi Bukowiec oraz Beniowa w godzinach od 07:39:04 do 07:52:41, informuje profil "Z głową w gwiazdach"

By dostrzec zaćmienie konieczne będzie skorzystanie z przyrządów optycznych, jak lornetka, luneta czy teleskop. Uwaga: nie wolno ich kierować bezpośrednio na Słońce, gdyż grozi to trwałym uszkodzeniem lub utratą wzroku. Dla własnego bezpieczeństwa należy skorzystać z odpowiednich filtrów.