Noc spadających gwiazd. Jak dobrze będzie widać Perseidy? Prognoza pogody

Perseidy 2020. Noc spadających gwiazd już dzisiaj! W tym roku maksimum roju Perseidów wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Jaka jest prognoza pogody na tę noc? Czy będziemy mogli patrzeć w bezchmurne niebo?

Deszcz meteorów: co to takiego?

Deszcz meteorów jest zjawiskiem polegającym na jednoczesnym przelocie przez atmosferę ziemską wielu meteorów należących do tego samego roju. W najbliższych dniach będziemy mieć okazję obserwować to zjawisko, gdyż w połowie sierpnia przypada maksimum roju Perseidów, które są jednym z najbardziej regularnie występujących rojów meteorów. 

Orbita roju Perseidów przecina się każdego roku z orbitą ziemską w dniach między 17 lipca a 24 sierpnia. Na Ziemi obserwować wówczas możemy meteory, które potocznie zwane są "spadającymi gwiazdami". Częstotliwość spadków wynosi około 60 na godzinę, natomiast w momencie kulminacyjnym zjawiska aż 100 na godzinę!

Spadające perseidy można obserwować w sierpniuSpadające perseidy można obserwować w sierpniu fot. Jakub Dąbrowski / Agencja Wyborcza.pl

Perseidy są obserwowane na niebie od ponad 2000 lat. Według tradycji chrześcijańskiej zwane są ''łzami świętego Wawrzyńca'' - okres ich występowania pokrywa się bowiem z prawdopodobną datą męczeńskiej śmierci świętego (10 sierpnia).

Zobacz też: Perseidy 2020. Kiedy będzie można zaobserwować maksimum roju meteorów?

Perseidy 2020. Kiedy jest noc spadających gwiazd?

Rój Perseidów widoczny jest od około połowy lipca, a szczyt jego aktywności przypada pomiędzy 9 i 14 sierpnia. W 2020 roku noc spadających gwiazd wypada  z 12 na 13 sierpnia. Perseidy są najlepiej widoczne w drugiej połowie nocy i wczesnym rankiem, w momencie gdy radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. Dlatego chcąc podziwiać deszcz meteorów należy przygotować się na nieprzespaną noc lub wczesne wstawanie. 

Noc spadających gwiazd. Jaka będzie pogoda?

Wprawdzie noc spadających gwiazd wypada w środku lata, jednak chcąc obserwować rój meteorów warto wcześniej odpowiednio się przygotować. Letnie noce potrafią być naprawdę chłodne, obserwatorzy powinni zadbać o odpowiedni strój, który zapewni im wygodę, ale także ochroni przed chłodem i komarami. Przydatny może okazać się także sprzęt fotograficzny, by uwiecznić rzadkie zjawisko.

Najlepszym miejscem do podziwiania spadających gwiazd będzie takie oddalone od dużych źródeł sztucznego światła. Dlatego najlepsze widoki rozciągać się będą na polach czy w okolicach lasów. Nie ukrywajmy jednak: to czy spektakl będzie udany zależy w głównej mierze od warunków pogodowych. Nawet najlepiej przygotowany obserwator nie zdoła niczego dojrzeć, jeśli całe niebo będzie zasnute chmurami. Jaka będzie pogoda w nocy kumulacji Perseidów?

Zobacz też: Deszcz Perseidów 2020. Co trzeba wiedzieć o nocy spadających gwiazd?

Noc spadających gwiazd: prognoza pogody

Prognoza pogody na noc spadających gwiazd dla największych miast w Polsce przedstawia się następująco:

  • Kraków -  bezchmurnie, od 20 stopni ok godziny 21 temperatura spadnie do ok 14 stopni o godz. 3. 
  • Warszawa - bezchmurnie, od 20 stopni ok godziny 21 temperatura spadnie do ok 14 stopni o godz. 3. 
  • Gdańsk - zachmurzenie małe i umiarkowane, od 20 stopni ok godziny 21 temperatura spadnie do ok 14 stopni o godz. 3. 
  • Lublin - bezchmurnie lub z niewielkim zachmurzeniem, od 20 stopni ok godziny 21 temperatura spadnie do ok 14 stopni o godz. 3. 
  • Poznań - zachmurzenie umiarkowane, od 20 stopni ok godziny 21 temperatura spadnie do ok 13 stopni o godz. 3. 

Wygląda na to, że w całej Polsce nie powinno padać i poza niewielkimi zachmurzeniami, będziemy mogli obserwować czyste, rozgwieżdżone niebo. 

Zobacz wideo Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem
Więcej o: