Perseidy 2020. Kiedy będzie można zaobserwować maksimum roju meteorów?

Perseidy 2020. Noc spadających gwiazd coraz bliżej. Zobacz, kiedy dokładnie będzie można obserwować maksimum roju Perseidów.

Perseidy 2020: kiedy oglądać zjawisko na niebie?

Perseidy są rojem meteorów, który cyklicznie pojawia się na niebie - w sierpniu każdego roku przypada maksimum zjawiska, które podziwiać można na terenie całego kraju. Choć wiele osób twierdzi, że fascynujący deszcz meteorów można zobaczyć przez niemal cały sierpień, to jednak wydaje się, że najlepszą porą na obserwację jest noc, w którą przypada wyżej wspomniane maksimum roju. 

Kiedy i gdzie oglądać Perseidy? Aby cieszyć się pięknym spektaklem należy wybrać się w miejsce oddalone od miasta, pozbawione tzw. zanieczyszczeń świetlnych, czyli dużych źródeł światła, które ograniczałyby widok. Pierwsze meteory zaobserwować będzie można już około godziny 21, jednak najlepszym momentem będą godziny późnowieczorne lub wczesnoporanne, kiedy radiant będzie wystarczająco wysoko nad horyzontem. Warto więc uzbroić się w cierpliwość, aby obejrzeć i uwiecznić deszcz spadających gwiazd

Wybierając się na obserwację warto zabrać ze sobą koc lub matę, aby można było z pozycji leżącej podziwiać zjawisko astronomiczne. Nie potrzebne będą żadne specjalistyczne sprzęty, gdyż Perseidy widoczne są gołym okiem, pod warunkiem, że w ciemności będziemy przebywać przynajmniej przez 15-20 minut przed rozpoczęciem obserwacji - tyle czasu potrzebuje ludzki wzrok, aby przestawić się na widzenie po ciemku. 

Zobacz też: Deszcz Perseidów 2020. Co trzeba wiedzieć o nocy spadających gwiazd?

Noc spadających gwiazd: kiedy przypada?

Perseidy można obserwować co roku, każdej nocy od końcówki lipca aż do 24 sierpnia. Najpiękniejsze widowisko ma jednak miejsce w dniu maksimum roju Perseidów, które w 2020 przypada na noc z 12 na 13 sierpnia (ze środy na czwartek), czyli już w tym tygodniu. Jest to popularnie zwana noc spadających gwiazd. Skąd takie miano? Związane jest to z tym, że w całym okresie występowania roju ilość spadków nie przekracza 60 na godzinę, natomiast w dniu kumulacji można zaobserwować nawet powyżej 100 Perseidów na godzinę, co tworzy niespotykany efekt, pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy się do obserwacji. 

Rój meteorów: co to takiego?

Rój meteorów jest to zjawisko, które polega na spalaniu się drobinek materii z roju meteoroidów, które znalazły się w górnych warstwach atmosfery ziemskiej. Powstaje wówczas zjawisko potocznie zwane ''spadającymi gwiazdami''. Skąd biorą się owe drobinki? Otóż nim dostaną się do atmosfery, obiegają wcześniej Słońce po orbitach eliptycznych. Powstają zaś z rozpadu komety lub w efekcie zderzenia się planetoid. Swoje nazwy zawdzięczają najczęściej gwiazdozbiorowi, w jakim znajduje się ich radiant - dokładnie tak jest w przypadku Perseidów.

Zobacz też: Czym jest noc spadających gwiazd? Wszystko, co musisz wiedzieć o Perseidach

Radiant: jak go znaleźć?

Meteory tworzące rój pozornie wybiegają z jednego punktu na sferze niebieskiej. Punkt ten zwany jest radiantem. Aby go znaleźć należy najpierw odszukać na niebie gwiazdozbiór, w którym się on znajduje - w przypadku Perseidów znaleźć należy gwiazdozbiór Perseusza, który jest jednym z największych na niebie północnym. Jego kształt przypomina grecką literę π.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat
Więcej o: