Polska stacja badawcza na Antarktyce zostanie rozbudowana. Drogą morską wyruszyły pierwsze elementy

Istniejąca od 43 lat Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego będzie przebudowana. Nowy budynek ma powstać w 2024 roku.

Decyzja o przebudowanie ma związek z długą już eksploatacją obecnej siedziby bazy, która znajduje się zaledwie jeden metr od linii brzegowej (kiedy budowano ją 40 lat temu budynek stacji miał do morza kilkanaście metrów). W planach jest budowa lub modernizacja latarni morskiej, hali garażowej, oczyszczalni ścieków czy lądowiska dla helikopterów. Jak informuje money.pl, za PAP, drogą morską wyruszyły pierwsze elementy nowego budynku. 

Zobacz wideo Prezes Bosch Polska: Dojście do neutralności emisji dwutlenku węgla to pierwszy krok

Nowy budynek Polskiej Stacji Antarktycznej powstanie w 2024 roku

Jak poinformowano w komunikacie z września 2020 roku "w związku z pandemią koronawirusa nowy gmach Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego zostanie oddany do użytku nie w 2023, jak planowano, ale w 2024 r. Spowodowane jest to m.in. przedłużającymi się procedurami wyłonienia wykonawcy na projekty budowlano-wykonawcze". 

W głównym budynku bazy znajdzie się 37 miejsc noclegowych. "Budynek został zaprojektowany tak, aby zimą, kiedy w stacji przebywa mniej osób, poszczególne jego części można było zamknąć i wyłączyć z użytkowania. Rozwiązanie to zapewnia oszczędność w korzystaniu z energii elektrycznej, która wytwarzana jest na miejscu" - czytamy również. 

Polska stacja na Antarktyce istnieje od ponad 40 lat 

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego to całoroczna jednostka naukowo-badawcza zarządzana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Stacja znajduje się w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego, u wybrzeża Zatoki Admiralicji. Dzieli ją od Polski ponad 14 tys. km. 

Od ponad 1977 roku na stacji prowadzone są liczne badania w różnych dziedzinach, jak chociażby w geologii, sejsmologii czy ekologii. Prowadzony są także nieprzerwane monitoringi: ekologiczny, glacjologiczny, hydrologiczny, meteorologiczny i morski. Koszt roczny utrzymania stacji wynosi 7 mln zł i pochodzi z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Więcej o: