Wielki dzień dla Chin. Astronauci polecieli na orbitę. Tak wyglądał start rakiety [WIDEO]

Chiny wyniosły na orbitę Ziemi trzech astronautów po raz pierwszy od pięciu lat. Staną się oni niebawem pierwszymi mieszkańcami chińskiej stacji kosmicznej. Tak wyglądał start rakiety Long March-2F i załogowego statku Shenzhou 12.

O ile Amerykanie datę startu każdej nowej misji kosmicznej ogłaszają z dużym wyprzedzeniem, a wydarzenie organizowane jest z wielką pompą, o tyle Chińczycy nieszczególnie lubią się chwalić. Kraj ten dość niespodziewanie dokonał historycznego wydarzenia.

Chiny. Astronauci na orbicie. Tak wyglądał start rakiety

Jeszcze we wtorek nieoficjalnie mówiło się, że chińscy astronauci dopiero szykują się do startu, który miałby nastąpić 1 lipca (w setną rocznicę powstania Komunistycznej Partii Chin). Tymczasem w czwartek nad ranem chińska rakieta Long March-2F (Długi Marsz-2F) ruszyła w kosmos z kosmodromu na pustyni Gobi w Chinach.

Chiny wynoszą astronautów na orbitę. Polecą na chińską stację kosmicznąChiny wynoszą astronautów na orbitę. Polecą na chińską stację kosmiczną Fot. Ng Han Guan / AP Photo

Na jej szczecie znalazł się statek kosmiczny Shenzhou 12 (Boski Statek), a w nim trzech chińskich astronautów wraz z zaopatrzeniem. To właśnie oni już niebawem staną się pierwszymi mieszkańcami chińskiej stacji kosmicznej.

Start rakiety możemy zobaczyć na poniższym nagraniu:

 

Całe (trwające ponad 3 godziny) wydarzenie można zobaczyć na poniższym nagraniu:

 

Wielki dzień dla Chin. Początek stałej obecności w kosmosie

Dla Chin to wydarzenie bez precedensu. Shenzhou 12 zabrał trzech chińskich astronautów w kosmos, gdzie pojawili się po raz pierwszy od pięciu lat. Co jednak bardziej istotne - astronauci zamieszkają w głównym module chińskiej stacji kosmicznej, która orbituje wokół Ziemi od kwietnia. I rozpoczną tym samym stałą obecność Chin w przestrzeni kosmicznej.

Chiny wynoszą astronautów na orbitę. Polecą na chińską stację kosmicznąChiny wynoszą astronautów na orbitę. Polecą na chińską stację kosmiczną fot. Chinatopix via AP

Na pokładzie stacji spędzą trzy miesiące, po czym zostaną zmienieni przez kolejną załogę. O ile plan Chin się powiedzie, kolejni astronauci będą zamieszkiwać stację przez najbliższe 10 lat. Wcześniej chińscy astronauci co prawda kilkukrotnie mieszkali już w orbitalnych laboratoriach Tiangong 1 Tiangong 2, jednak były to jedynie krótkotrwałe pobyty w kosmosie.

Chiny planują do końca 2022 roku podłączyć do modułu głównego swojej nowej stacji dwa moduły badawcze, które razem będą układały się w kształt litery T. Gotowa stacja będzie nieco mniejsza od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i będzie przypominać radziecką stację Mir (będzie miała masę ok. 60 ton).

Więcej o: