Shenzhou-13 dotarł do "Niebiańskiego Pałacu". To będzie najdłuższa misja kosmiczna w historii Chin [ZDJĘCIA]

Chiński statek kosmiczny Shenzhou-13 dotarł na powstającą stację kosmiczną Tiangong. Trójka astronautów zajmie się testowaniem technologii niezbędnej dla dalszej rozbudowy stacji. Misja będzie trwała sześć miesięcy i będzie najdłuższa w historii Chin.

Więcej takich historii na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz, jak wyglądały przygotowania i start misji Shenzhou-13. Kliknij "Otwórz galerię" pod zdjęciem głównym

Rakieta Long March-2F ze statkiem kosmicznym Shenzhou-13 wystartowała z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi w Mongolii Wewnętrznej w piątek o godz. 18:23 czasu polskiego. Statek zadokował do portu modułu Tianhe chińskiej stacji kosmicznej Tiangong w sobotę o godz. 00:56 czasu polskiego - podaje CNN za chińską agencją kosmiczną.

Druga załogowa misja kosmiczna Chin

Astronauci Zhai Zhigang, Wang Yaping i Ye Guanfu pozostaną na stacji przez 183 dni, między innymi testując technologie niezbędne dla dalszej rozbudowy oraz przeprowadzając spacery kosmiczne. Warto podkreślić, że będzie to najdłuższa misja kosmiczna w historii Chin. Co więcej, astronautka Wang Yaping będzie pierwszą Chinką, która wykona spacer kosmiczny - wskazuje CNN.

Jest to druga załogowa misja kosmiczna Chin, której głównym celem jest budowa stacji kosmicznej Tiangong - "Niebiański Pałac". Pierwsza misja z udziałem trzech astronautów - Nie Haisheng, Liu Boming i Tang Hongbo - rozpoczęła się 17 czerwca i trwała trzy miesiące.

Więcej o misji Shenzhou-12 przeczytasz w artykule: "Boski Statek" wyruszył do "Niebiańskiego Pałacu". Chińscy astronauci lecą na orbitę

Chiny budują stację kosmiczną Tiangong

Chiny planują do końca 2022 roku podłączyć do modułu głównego Tiangong dwa moduły badawcze, które razem będą układały się w kształt litery T. Gotowa stacja będzie nieco mniejsza od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i będzie przypominać radziecką stację Mir (będzie miała masę ok. 60 ton).

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna planuje do końca 2022 roku przeprowadzić jeszcze 6 misji, w tym dwie załogowe i dwie dostawcze. W przyszłym roku kraj zamierza również dostarczyć na stację Tiangong dwa moduły badawcze Wentian i Mengtian.

Zobacz wideo W kosmosie wiele się zmienia. Pomagają niższe koszty. Najtańsza misja na Marsa kosztowała o 25 mln USD mniej niż "Grawitacja"
Więcej o: