Więcej takich historii na stronie głównej Gazeta.pl.
Zobacz, jak wyglądały przygotowania i start misji Shenzhou-13. Kliknij "Otwórz galerię" pod zdjęciem głównym
Rakieta Long March-2F ze statkiem kosmicznym Shenzhou-13 wystartowała z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi w Mongolii Wewnętrznej w piątek o godz. 18:23 czasu polskiego. Statek zadokował do portu modułu Tianhe chińskiej stacji kosmicznej Tiangong w sobotę o godz. 00:56 czasu polskiego - podaje CNN za chińską agencją kosmiczną.
Astronauci Zhai Zhigang, Wang Yaping i Ye Guanfu pozostaną na stacji przez 183 dni, między innymi testując technologie niezbędne dla dalszej rozbudowy oraz przeprowadzając spacery kosmiczne. Warto podkreślić, że będzie to najdłuższa misja kosmiczna w historii Chin. Co więcej, astronautka Wang Yaping będzie pierwszą Chinką, która wykona spacer kosmiczny - wskazuje CNN.
Jest to druga załogowa misja kosmiczna Chin, której głównym celem jest budowa stacji kosmicznej Tiangong - "Niebiański Pałac". Pierwsza misja z udziałem trzech astronautów - Nie Haisheng, Liu Boming i Tang Hongbo - rozpoczęła się 17 czerwca i trwała trzy miesiące.
Więcej o misji Shenzhou-12 przeczytasz w artykule: "Boski Statek" wyruszył do "Niebiańskiego Pałacu". Chińscy astronauci lecą na orbitę
Chiny planują do końca 2022 roku podłączyć do modułu głównego Tiangong dwa moduły badawcze, które razem będą układały się w kształt litery T. Gotowa stacja będzie nieco mniejsza od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i będzie przypominać radziecką stację Mir (będzie miała masę ok. 60 ton).
Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna planuje do końca 2022 roku przeprowadzić jeszcze 6 misji, w tym dwie załogowe i dwie dostawcze. W przyszłym roku kraj zamierza również dostarczyć na stację Tiangong dwa moduły badawcze Wentian i Mengtian.