Czarna dziura Drogi Mlecznej pierwszy raz na zdjęciu. Sagittarus A* jak "pączek na Księżycu"

Pokazano pierwsze zdjęcie Sagittariusa A*. To czarna dziura stanowiąca środek Drogi Mlecznej. Naukowcy uważają, że obraz jest "przytłaczającym" dowodem, że obiekt rzeczywiście jest czarną dziurą.

Sagittarius A* został odkryty przez naukowców już w 1974 roku. Lata obserwacji pozwoliły zidentyfikować obiekt w środku Drogi Mlecznej jako czarną dziurę, która pochłania wszystko, co znajdzie się w jej zasięgu. Wizualne potwierdzenie obserwacji przedstawiono światu w czwartek 12 maja 2022 roku, gdy pokazano jej zdjęcie. 

Zobacz wideo Czarna dziura pożarła gwiazdę wielkości Słońca. NASA zarejestrowała niezwykle rzadkie zjawisko

Czarna dziura Sagittarius A* na zdjęciu

Fotografię zaprezentowano podczas konferencji prasowych zorganizowanych jednocześnie na całym świecie. Za przygotowania odpowiadał międzynarodowy zespół pod nazwą Teleskop Horyzontu Zdarzeń (Event Horizont Telescop, EHT). Do stworzenia obrazu użyto danych, które dostarczyły radioteleskopy z całego świata (ich rozmieszczenie możecie zobaczyć na zdjęciu w galerii do artykułu). Obrazowanie czarnej dziury było bardzo wymagające, bo znajduje się 27 tys. lat świetlnych od Ziemi. Astronomowie porównują jej rozmiar na niebie do rozmiaru "pączka na Księżycu".

Więcej informacji ze Wszechświata na stronie głównej Gazeta.pl 

Naukowcy poinformowali, że kształt Sagittariusa A* to pierwszy wizualny i "przytłaczający dowód", że mamy do czynienia z czarną dziurą w centrum Drogi Mlecznej. Wyniki zespołu EHT zostały w czwartek opublikowane w specjalnym wydaniu "The Astrophysical Journal Letters". 

Na zdjęciu nie widać samej czarnej dziury, bo ze swojej natury jest ona całkowicie ciemna. Obraz ukazuje jednak charakterystyczne dla czarnych dziur świecące wokół niej gazy - niewidoczny czarny środek otacza jasna pierścieniowa struktura. Sagittarius A* jest 4 miliony razy masywniejszy od Słońca, a fotografia przestawia światło zaginane przez potężną siłę przyciągania czarnej dziury. 

Byliśmy zdumieni tym, jak dokładnie rozmiar pierścienia zgadzał się z przewidywaniami ogólnej teorii względności Einsteina

- powiedział Geoffrey Bower, naukowiec należący do zespołu EHT.

Te bezprecedensowe obserwacje znacznie pogłębiły naszą wiedzę dotycząca tego, co dzieje się w samym centrum naszej galaktyki. Dzięki temu możemy też lepiej badać, jak te gigantyczne czarne dziury oddziałują z otoczeniem

- dodał naukowiec. 

Dopiero drugie zdjęcie czarnej dziury

Choć czarne dziury są znane astronom od dekad, Sagittarus A* to dopiero drugi taki obiekt, który zdołano przerobić na zdjęcie. Pierwszy obraz również opracował zespół Teleskopu Horyzontu Zdarzeń. Była to czarna dziura galaktyki M87 oddalonej od Ziemi o 55 milionów lat świetlnych. 

Więcej o: