Było blisko! NASA: Asteroida przeleciała tuż nad Ziemią. Odkryto ją ledwie tydzień wcześniej

Asteroida 2023 BU w nocy z czwartku na piątek przeleciała tuż nad powierzchnią Ziemi. Astronomowie uważają, że to jedno z najbliższych podejść kosmicznego obiektu, jakie kiedykolwiek zarejestrowano. Odkryto ją zaledwie tydzień wcześniej, a zrobił to astronom amator.

Giennadij Borysow hobbistycznie obserwuje niebo. W sobotę 21 stycznia oddawał się tej pasji w swoim obserwatorium MARGO na Krymie, gdy nagle spostrzegł znacznych rozmiarów asteroidę, zbliżającą się w stronę Ziemi. Astronom amator niezwłocznie powiadomił o swoim odkryciu międzynarodowe instytucje zajmujące się pomiarami pozycji małych ciał niebieskich. Sprawą zainteresowała się także NASA

Zobacz wideo Która asteroida może uderzyć w Ziemię? NASA przygotowuje się, grając w rzutki

NASA: Asteroida 2023 BU przeleciała tuż nad Ziemią

"Nie ma ryzyka, że asteroida uderzy w Ziemię" - ocenili naukowcy z NASA. Ponadto oszacowali, że asteroida ma od 3,5 do 8,5 metrów średnicy, a to według nich oznaczało, że nawet jeśli się mylą i jednak uderzy w Ziemię to "zamieni się w kulę ognia, która w dużej mierze rozpadnie się nieszkodliwie w atmosferze, z niektórymi większymi odłamkami potencjalnie spadającymi jako małe meteoryty".

Ostatecznie NASA miała rację. Asteroida - nazwana 2023 BU - minęła Ziemię w nocy z czwartku na piątek polskiego czasu. w pewnym momencie znalazła się tylko 3 600 kilometrów nad powierzchnią planety. Prof. Don Pollacco z University of Warwick w rozmowie z BBC wyjaśnił, że asteroida minęła naszą planetę w zaledwie 1 proc. odległości do Księżyca.  

 

- W rzeczywistości jest to jedno z najbliższych podejść asteroidy do Ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano - powiedział Davide Farnocchia, inżynier, który opracował Scouta, system oceny zagrożenia uderzeniem NASA.  

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Grawitacja Ziemi wpłynęła na orbitę asteroidy 

Prof. Don Pollacco wyjaśniał, że "asteroida musiała wcześniej mijać Ziemię tysiące razy". Z kolei NASA tłumaczyła, że 2023 BU zbliżyła się tak blisko, że zmieniła się jej trajektoria obrotu wokół Słońca 

"Przed spotkaniem z Ziemią, orbita asteroidy wokół Słońca była z grubsza kołowa, zbliżona do orbity Ziemi i potrzebowała 359 dni, aby wykonać obrót wokół Słońca. Po spotkaniu orbita asteroidy będzie bardziej wydłużona, przesuwając się do około połowy drogi pomiędzy orbitami Ziemi i Marsa w jej najdalszym punkcie od Słońca. Asteroida będzie wtedy pokonywać jedną orbitę co 425 dni" - wyjaśnia NASA.  

Więcej o: