Meteor zmienił kolor nieba na zielony. Niecodzienne zjawisko w Turcji [WIDEO]

W sobotę wieczorem niebo nad Turcją stało się zielone. Wszystko za sprawą meteoroidu, który wpadł w ziemską atmosferę. Nagrania z tego niesamowitego zjawiska zostały opublikowane w mediach społecznościowych.

Do zjawiska doszło w sobotę 2 września w środkowo-wschodniej Turcji, a jak podają lokalne media, dokładnie nad miastem Erzurum i prowincją Gumushane. Jedno z najbardziej spektakularnych nagrań zostało zarejestrowane, jak podaje BBC, przez Onura Kacmaza, który sobotni wieczór spędzał w parku razem ze swoim dzieckiem. To właśnie on nakręcił film, na którym widać, jak ciemne niebo staje się zielone. 

Zobacz wideo Oto najważniejsze misje kosmiczne [TOPtech]

Turcja. Meteoroid rozświetlił niebo na zielono. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania

Na nagraniu widać chłopca, który w ręku trzyma balonik. Za nim widać ciemne niebo, które zostaje rozjaśnione przez meteor - ślad, który pozostawia po sobie meteoroid wchodzący w ziemską atmosferę. Niebo na chwilę staje się zielone, a następnie białe. W tym czasie nieświadome zjawiska dziecko dalej się bawi, nie zwracając uwagi na to, co dzieje się na niebie. 

Meteor został zarejestrowany także przez kamery samochodowe. Kierowcy niektórych pojazdów nawet zwalniali, widząc to zjawisko. Te same nagrania udostępniły poza BBC także "Daily Mail", CNN czy Reuters

Meteor, jako świecący ślad, powstaje po wejściu meteoroidu w atmosferę ziemską. Jasny ślad ma miejsce w wyniku świecenia par ulatniających się z powierzchni bolidu oraz z nagrzanych i zjonizowanych gazów znajdujących się w atmosferze. 

Charakterystyczny ogon meteoru, zwany też potocznie "spadającą gwiazdą", tworzy się po osiągnięciu temperatury około 2000 stopni Celsjusza. Do tego zjawiska dochodzi zazwyczaj na wysokości około 115 kilometrów. W wyniku spalania meteoroid zaczyna tracić prędkość i masę. Większość meteoroidów zostaje spalonych w atmosferze, jednak nieliczne spadają na Ziemię - wówczas określane są mianem meteorytów. 

Więcej o: