Koronawirus. Na rynkach panika, a jeden indeks w górę 40 proc. Ale to wcale nie jest dobrze

Giełdy na całym świecie zaliczyły właśnie najgorszy dzień od lat, niektóre z nich, w tym warszawska - w historii. Jest jednak indeks, który mocno zyskał - w jeden dzień aż 40 proc. To tak zwany indeks strachu.
Zobacz wideo Koronawirus i gospodarka.

Koronawirus topi światowe rynki. Główne giełdowe indeksy zaliczają największe spadki od lat. Wall Street - od krachu z 1987 roku, czyli od "czarnego poniedziałku".

Koronawirus straszy inwestorów 

GPW w Warszawie tak mocno jak 12 marca 2020 roku nie spadła nigdy wcześniej. W tym wszystkim uwagę zwracał jeden indeks - CBOE Volatility Index, w skrócie określany jako VIX. Zyskał on w czwartek 40 proc. 

Notowania indeksu VIX, zwanego 'indeksem strachu', 12 marca 2020 r.Notowania indeksu VIX, zwanego 'indeksem strachu', 12 marca 2020 r. Źródło: investing.com

VIX zwany jest często "indeksem strachu". Wyliczany jest w oparciu o opcje na indeks S&P 500.  Pokazuje tak naprawdę zmienność na rynkach, co zresztą widać w jego nazwie (z ang. volatility znaczy zmienność właśnie) - czyli nie odzwierciedla tego, jak coś mocno spada czy rośnie, ale to, jak bardzo te wskazania się różnią, jak bardzo rynkiem "huśta". Jeśli zmienność na rynku rośnie, znaczy to, że rośnie niepewność i niepokój wśród inwestorów - stąd nazwa "indeks strachu". 

W piątek rano indeks już spadał (a giełdy w Europie na początku sesji rosły), ale na dłuższym wykresie widać, że jest najwyżej od czasu ostatniego kryzysu finansowego z 2008/2009 roku - a nawet ten poziom przebił. 

Indeks VIX.Indeks VIX. Źródło: investing.com

Więcej o:
Komentarze (8)
Koronawirus. Na rynkach panika, a jeden indeks w górę 40 proc. Ale to wcale nie jest dobrze
Zaloguj się
 • rmarcin555

  Oceniono 9 razy 7

  A inflacja oficjalna już prawie 5% Wchodzimy więc w grys z wysoką inflacją i niskimi stopami. Wielki jest geniusz tow. Jarosława!

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 11 razy 5

  Niewątpliwie wszyscy zapamiętamy rok 2020. Byłoby ironicznie, gdyby rząd PiS, który wypłynął na straszeniu zarazkami z Bliskiego Wschodu upadł pośrednio przez wirusa z Dalekiego Wschodu.

 • mr.knox

  Oceniono 3 razy 1

  Nic nie wiedzacy propagandysto "mmz". Najwieksze spadki w historii oprocz gieldy warszawskiej odnotowaly prawie wszystkie gieldy w UE. Europejski sojuz tonie ale paluchem jak za dawnych "dobrych" czasow PRLu pokazywac trzeba na USA :)) Przyklad z Wall Street nie pokazuje dramatu jaki wydarzyl sie na europejskich parkietach. Dlaczego tak ciezko jest napisac cala prawde?

 • saves

  Oceniono 2 razy 0

  No cóż. Dziś mimo ślicznie rozpoczętego dnia, koniec będzie równie żałosny co wczoraj. Nawet zdechły kot nie chce się już odbijać.

 • wydarzenia-sierpniowe-o16

  Oceniono 6 razy -6

  Skąd założyciele Google wiedzieli o krachu i uciekli z roboty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX