Koronawirus na Wegrzech. 80 tys. małych firm zostanie zwolnionych z płacenia podatku do 30 czerwca

Na Węgrzech już dwanaście dni temu zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego porządku prawnego i ogłoszenie stanu zagrożenia w związku z epidemią koronawirusa. Teraz tamtejszy rząd ogłasza nowy pakiet ochronny dla gospodarki. Na ratunek przedsiębiorcom ruszyli też rządzący w Niemczech.

- Teraz najważniejsze jest, abyśmy ochronili miejsca pracy Węgrów, taki jest cel tych działań. Osobom, które stracą pracę, musimy pomóc, aby jak najszybciej mogły jej szukać i ją znalazły. Będzie to ogromne wyzwanie, ale raz już tego dokonaliśmy po 2010 roku - podkreślał premier Viktor Orban.

W ramach nowego pakietu ochronnego dla gospodarki ponad 80 tysięcy małych przedsiębiorstw zostanie zwolnionych z płacenia podatku do 30 czerwca, zadłużenia podatkowe małych przedsiębiorstw sprzed 1 marca zostaną odroczone na czas stanu zagrożenia, a dostawcy usług medialnych zostaną tymczasowo zwolnieni z podatków z powodu strat w dochodach z reklam.

Zawieszone zostaną również eksmisje, konfiskaty oraz egzekucje podatków, a świadczenia za urlop macierzyński i wychowawczy wygasające w okresie zagrożenia zostaną przedłużone.

Premier Węgier Viktor Orban w związku z epidemią poinformował również, że jego kraj zakupił półtora miliona maseczek ochronnych i ponad 30 tysięcy sztuk odzieży ochronnej, oprócz tego wyprodukuje 80 tysięcy sztuk maseczek tygodniowo. Dodał, że na Węgrzech jest dostępnych 2560 respiratorów i 66905 łóżek szpitalnych. Do walki z epidemią można zaangażować 24 643 lekarzy poniżej 65. roku życia oraz 105 tysięcy wyszkolonego personelu medycznego. Do zachowania porządku publicznego w tym kraju można wykorzystać prawie 140 tysięcy osób. Są wśród nich żołnierze, policjanci i strażnicy obywatelscy.

Na Węgrzech stwierdzono do tej pory 167 przypadków zakażenia koronawirusem. 7 osób zmarło, 16 uznano za wyleczonych. 

Zobacz wideo Jak szybko polska gospodarka odbije się po recesji związanej z koronawirusem? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiada

Koronawirus w Europie. Niemiecki rząd ogłosił pakiet pomocowy dla przedsiębiorstw

W poniedziałek pakiet pomocowy w związku z koronawirusem dla firm w Niemczech ogłosił także rząd Angeli Merkel. Wynika z niego, że tamtejszym przedsiębiorstwom udostępniona zostanie pomoc o łącznej wartości prawie 750 miliardów euro. 

Rząd federalny, aby uratować jak najwięcej miejsc pracy, zdecydował się zwiększyć zadłużenie o ponad 150 miliardów euro. Ponadto 400 miliardów chce przeznaczyć na gwarancje federalne, 100 miliardów euro na dokapitalizowanie zagrożonych przedsiębiorstw i kolejne 100 miliardów na linie kredytowe. Na pomoc dla małych i średnich firm rząd Angeli Merkel przeznaczy kolejne 50 miliardów euro.

Minister gospodarki Peter Altmaier zapewnił, że pomoc ta zostanie uruchomiona bardzo szybko. 

Rząd zapowiedział też kompleksową pomoc dla rodziców, którzy stracą zarobki ze względu na zapewnienie opieki nad dziećmi. Ponadto ochroną zostaną objęte osoby wynajmujące mieszkania.

W najbliższą środę "Pakiet Pomocowy" zostanie przedstawiony w Bundestagu. 

Koronawirus w Polsce. Co proponuje rząd

Przypomnijmy, że w Polsce w celu ochrony miejsc pracy rząd pozwoli na obniżenie wynagrodzeń, uelastycznienie czasu pracy i pokryje część kosztów wynagrodzeń do równowartości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (ale nie więcej niż 40 proc. średniego). Do tego firmy mogą liczyć na trzymiesięczne zawieszenie składek na ubezpieczenie społeczne.

W sobotę rząd rozszerzył propozycje o wsparcie dla mikrofirm (do 9 pracowników) w postaci zwolnienia na 3 miesiące z obowiązku płacenia składek na ZUS, czym zostaną także objęci samozatrudnieni i zleceniobiorcy. Jest tu jednak haczyk – przychody muszą spaść o co najmniej 50 proc. Do tego dla mikroprzedsiębiorców pojawi się możliwość wzięcia pożyczki z Funduszu Pracy w wysokości 5 tys. złotych pod warunkiem niezmniejszania stanu zatrudnienia. Cały pakiet ma według rządu wartość 212 mld zł. 

Czytaj więcej: 

Więcej o:
Komentarze (18)
Koronawirus na Wegrzech. 80 tys. małych firm zostanie zwolnionych z płacenia podatku do 30 czerwca
Zaloguj się
 • boo-boo

  Oceniono 14 razy 14

  A u nas Jarosław trąbi, że wszystko jest w porządku.

 • Paweł

  Oceniono 10 razy 10

  A u nas na przedsiębiorcę potem czeka kumulacja czterech zusów na raz....państwo debili i zlodzieji.

 • michalstr3

  Oceniono 10 razy 8

  A unas wygłaszane nic nie warte i nic nie wnoszące górnolotne orędzia pada. Pomoc dla firm tylko we fleszach telewizyjnych reflektorów wyglądają imponująco dla.. no nie ważne dla kogo. Ale generalnie to jest rozpacz:(

 • awm10

  Oceniono 10 razy 8

  A u nas długopis się gdzieś zapodział.
  Podobno zawieruszył się w TV za 2 miliardy.

 • tomasz.rze

  Oceniono 7 razy 5

  I teraz, drogie kaczyńskie syny, proszę ogłosić drugi Budapeszt w Warszawie dla drobnych przedsiębiorców. Czekamy.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy 3

  A czemu Duda z Morawieckim i Kaczyńskim nie zwolnią małych i średnich firm z płacenia podatku do 30 czerwca (30 czerwca, nawet Orban wie że epidemia potrwa jeszcze conajmniej 2 miesiące)?

  Czemu nie zawieszą split payment? Czemu nie zmienią sposobu naliczania VAT, tak żeby był naliczany od otrzymanej kwoty, a nie od wystawionej faktury? Proste rzeczy bardzo szybko poprawią płynność zagrożonych przedsiębiorstw i uratują przynajmniej część miejsc pracy.

 • stagrz20

  Oceniono 4 razy 2

  A polski rząd liczy zarażonych. Brawo Wy.

 • karinawojtek

  Oceniono 3 razy 1

  A co z tymi przedsiębiorcami co w lutym i w marcu nie miały przychodu? Dla kłamczuszka krzywogębego są w lepszej sytuacji niż ci co w marcu zarobili 50% tego co w lutym? Ciekawe jak potraktuje nasz pinokio narodowy rolników. Im zapewne da zwolnienie z KRUS z urzędu, wszystkim jak leci. No bo ktoś tego 10 maja musi iść do urn. Dla części skończy się to też następną wizytą, ale już w urnie.

 • ankawwa

  Oceniono 3 razy 1

  Czytałam projekt ustawy. Przyjęto, że do końca czerwca trwać będzie stan pandemii. Czyli zamknięte będą te działalności co obecnie. Przykro mi, ale na ten kryzys w większej części zrzucimy się my. Mali przedsiębiorcy i ich pracownicy. Niestety, ale zagraniczne korporacje w tym banki dostaną gigantyczną pomoc. To faktycznie jest kurestwo co z nami robią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX