InPost stworzył Paczkomat do kontaktów z urzędnikami. "Nie wszystko da się przesłać cyfrowo"

Robert Kędzierski
InPost wprowadził nową usługę, która ma nam ułatwić kontakt z urzędnikami. Do przesyłania dokumentów może posłużyć bowiem odpowiednio zmodyfikowany Paczkomat. Czy możliwe, żeby takie rozwiązanie sprawdziło się również, kiedy ograniczenia zostaną zniesione?

Koronawirus utrudnia funkcjonowanie wielu firm, kłopoty mają też jednak urzędy oraz petenci. Pomocna w rozwiązywaniu problemów może okazać się jednak technologia.

InPost zamontował w Urzędzie Miasta w Gorzowie Paczkomat, za pomocą którego można przekazywać dokumenty. Firma zapowiada, że podobnych urządzeń pojawi się więcej.

- Szybko stworzyliśmy maszyny skonfigurowane pod potrzeby miast i przygotowaliśmy usługę InPost Urząd24, która znacznie ułatwi obieg dokumentów między urzędem a mieszkańcami - wyjaśnia Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost.

Zobacz wideo Jak szybko polska gospodarka odbije się po recesji związanej z koronawirusem? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiada

Co załatwisz w Paczkomacie-urzędzie?

Obecnie w urzędzie w Gorzowie za pomocą usługi Urząd24 za pośrednictwem Paczkomatu można: zarejestrować pojazd, zawnioskować o wydanie dowodów rejestracyjnych, kart pojazdu, pozwoleń czasowych oraz tablic rejestracyjnych, zgłosić zbycie pojazdu, zmianę stanu faktycznego lub demontaż pojazdu, a także zawnioskować o wymianę dokumentów komunikacyjnych i ich weryfikację, co do zgodności z posiadaną ewidencją.

"Komunikacja" pomiędzy urzędnikami a obywatelami prowadzona za pomocą Paczkomatów może sprawdzić się jednak nie tylko w dobie ograniczeń nakładanych na obywateli. Istnieje szansa, że tego typu urządzenia będą alternatywą wobec technik cyfrowych.

Czytaj też: Biznes Walczy. Firma sprzedała 1500 samochodów przez internet. "Branża nareszcie doceniła sieć"

- Nie wszystkie dokumenty da się przesłać w wersji cyfrowej. Tak nie można przesłać np. dowodów rejestracyjnych, kart pojazdu czy samych tablic rejestracyjnych. To kategoria dokumentów, których nie można zdygitalizować - wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl  Rafał Brzoska, prezes spółki.

InPost w dobie kryzysu. Jakie działania podjął InPost?

Kryzys, jaki wywołało szerzące się zagrożenie dla zdrowia Polaków, także InPost zmusił do podjęcia działań. - Już w lutym powołaliśmy sztab kryzysowy, który miał przygotować firmę na nadchodzące wyzwania. I ten plan jest obecnie realizowany, więc działamy bez zakłóceń - zapewnia prezes spółki.

Osoby, które obawiają się kontaktu z kurierem, mogą korzystać z Paczkomatu. Urządzenia mogą się jednak przepełniać. - Chciałbym poprosić naszych klientów o jak najszybsze odbieranie przesyłek - apeluje szef logistycznego giganta.

InPost twierdzi, że Paczkomat to najbezpieczniejsza obecnie forma dostawy, bo odbierając przesyłkę, nie trzeba nawet dotykać panelu sterującego. Od ubiegłego roku otwieranie skrytek jest możliwe za pośrednictwem aplikacji.