Koronawirus w Polsce. Od kiedy obowiązkowe zakrywanie twarzy i nosa? Gdzie można kupić maseczki ochronne?

W celu zahamowania rozprzestrzenia się koronawirusa rząd zdecydował o przedłużeniu ograniczeń, a także wprowadził kilka nowych. Najpoważniejszą zmianą jest wprowadzenie obowiązku zakrycia twarzy i nosa. Od kiedy będzie ona obowiązywać? Czy każdy obywatel powinien zaopatrzyć się w maski ochronne?

Podczas czwartkowej konferencji prasowej rząd zdecydował się przedłużyć obostrzenia dotyczące ograniczenia przemieszczania się do 19 kwietnia. Dodatkowo najpoważniejszą zmianą jest wprowadzenie obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych od czwartku 16 kwietnia. 

Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?

Maski ochronne. Gdzie kupić? Na co zwracać uwagę?

Rząd zalecił, że najlepszą metodą zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa będzie osłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Z racji dużego zainteresowania w połączeniu z niedoborem produkcyjnym maseczki ochronne są jednak dostępne w ograniczonych ilościach w aptekach - często podczas jednych zakupów można kupić zaledwie jedną lub kilka sztuk. Coraz więcej ofert pojawia się natomiast na platformach internetowych, gdzie można kupić maseczki chirurgiczne, bawełniane oraz antypyłowe. Każdy z tych rodzajów maseczek w pewien sposób ogranicza rozprzestrzenianie się drobnoustrojów, w tym koronawirusa. 

Kupując maski ochronne, należy pamiętać, że na rynku dostępne są dwa ich rodzaje - jednorazowe oraz wielokrotnego użytku. Do jednorazowych zaliczymy m.in. maski chirurgiczne. Ich okres przydatności to zaledwie godzina, po tym czasie należy je wyrzucić. Maski jednorazowe są bardzo często oznaczane znakiem "NR". Do masek wielokrotnego użytku (oznaczanych symbolem "R") zaliczamy natomiast chociażby maski antysmogowe. Należy przy tym pamiętać, że co jakiś czas trzeba wymienić w niej filtr. Niektóre z masek dzieli się na trzy kategorie w zależności do skuteczności zabezpieczenia przed pyłami bądź drobnoustrojami: FFP3, FFP2 i FFP1 (uszeregowane w kolejności od największej do najmniejszej skuteczności).

Maski ochronne. Jak zrobić maseczkę własnej roboty? 

Warto zaznaczyć, że najnowsze środki bezpieczeństwa nie wymagają od obywateli noszenia specjalistycznego sprzętu medycznego. Usta i nos zasłonić można szalikiem bądź kawałkiem bawełny. Takie rodzaje zabezpieczenia nie będą jednak aż tak skuteczne jak specjalnie wyprodukowane w tym celu maseczki ochronne. Według badań rozprzestrzenianie się wirusa zmniejsza się dzięki nim nawet o 50 proc. 

Przygotowując maseczkę domowej roboty, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę, by wybrać odpowiedni materiał, który nie tylko zapewni odpowiednią wentylację, lecz także ochroni przed drobnoustrojami. W tej roli sprawdzą się m.in. fizelina oraz bawełna. 

Dowiedz się więcej: Jak uszyć maseczkę do twarzy? Porady jak samemu zrobić wielorazową maseczkę

Więcej o: