Epidemia koronawirusa. Będzie szczyt UE w sprawie gospodarczego programu ratunkowego

23 kwietnia odbędzie się wideokonferencja z udziałem unijnych liderów. - Dzięki temu bezprecedensowemu pakietowi wsparcia wspólnie uniesiemy ciężar kryzysu - poinformował Charles Michel, Przewodniczący Rady Europejskiej.

Szef Rady Europejskiej zwołał na 23 kwietnia wideokonferencję z udziałem unijnych liderów. Charles Michel poinformował o tym na Twitterze. Przywódcy 27 krajów mają ocenić uzgodniony wczoraj późnym wieczorem gospodarczy program ratunkowy dla Europy przez unijnych ministrów finansów. Jego wartość oszacowano na ok. 500 mld euro

Zobacz wideo Największy kryzys tego pokolenia?

- Porozumienie Eurogrupy to znaczący krok do przodu. Więcej niż pół miliarda euro będzie w stanie ocalić państwa członkowskie Unii Europejskiej, pracowników i biznesy. Dzięki temu bezprecedensowemu pakietowi wsparcia wspólnie uniesiemy ciężar kryzysu. Wypracowanie kompromisu ma na celu udzielenie skonkretyzowanej pomocy - powiedział Charles Michel.

Unia Europejska wspólnie walczy z kryzysem. Trzy filary wsparcia

Gospodarczy program naprawczy UE opiera się na trzech filarach walki z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19. Porozumienie ministrów finansów koncentruje się na wsparciu dla europejskich gospodarek. Europejski Mechanizm Stabilności zapewni wsparcie kryzysowe na czas pandemii w formie ostrożnościowych linii kredytowych.

Po drugie, musi powstać tymczasowy instrument solidarnościowy, który pozwoli na udzielanie unijnych pożyczek na korzystnych warunkach państwom członkowskim UE w celu ochrony pracowników i miejsc pracy w czasie obecnego kryzysu.

W trzecim filarze wskazano, że Europejski Bank Inwestycyjny ma przygotować własną propozycję utworzenia ogólnoeuropejskiego funduszu gwarancyjnego w celu wspierania przedsiębiorstw z UE, w szczególności tych małych i średnich, przez cały czas trwania kryzysu.

Poza tym będzie badana możliwość ustanowienia tymczasowego funduszu naprawczego w celu zapewnienia solidnego ożywienia gospodarczego we wszystkich państwach członkowskich UE. 

Więcej o: