Ministerstwo rozwoju potwierdza 1000 plus. Resort informuje, kto będzie mógł skorzystać z programu

Ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz na początku miesiąca zapowiedziała wprowadzenie programu 1000 plus dla branży turystycznej. Resort nowej wicepremierki potwierdził prace nad pakietem pomocowym i poinformował, dla kogo jest on przygotowywany.

Kryzys związany z epidemią koronawirus najbardziej uderzył bodaj w branżę turystyczną, która ze względu na zakazy przemieszczania się i zamknięcie granic praktycznie z dnia na dzień padła. Gigantyczne straty i grupowe zwolnienia dotknęły tę branżę, jak żadną inną. Norwegian Air musiał zwolnić 90 proc. załogiModlinbus całą.Lufthansa pozbywa się co 10 samolotu, a powrót do normalności zajmie lata.

Jak mówiła w wywiadze dla Radia Maryja nowo mianowana wicepremierka Jadwiga Emilewicz, która przewodzi ministerstwu rozwoju, jej resort od pierwszych dni kryzysu spotyka się z branżą turystyczną, hotelarską i touroperatorami. Prowadzone są prace nad programem pomocowym 1000 plus, który ma być bonem do wydania na dowolne wydarzenie związanie z turystyką krajową. Emilewicz nie podała szczegółów, ale sprawę nieco rozjaśniło samo ministerstwo rozwoju, które potwierdziło również, że prace nad pakietem trwają. 

Zobacz wideo Jak trzymiesięczny lockdown wpłynie na gospodarkę? „Odbicie w kształcie „kulfona V” jest możliwe”

Ministerstwo rozwoju pracuje nad 1000 plus. Kto skorzysta?

Rząd w tarczy antykryzysowej wprowadził m.in. przedłużenie terminu na zwrot wpłat klienta, gdy impreza turystyczna (ale też inne wydarzenia - sportowe, kulturalne czy rozrywkowe) nie odbędzie się z powodu epidemii. Klient ma prawo zażądać zwrotu pieniędzy za odwołaną imprezę turystyczną w ciągu 180 dni od rozwiązania umowy, ale może też przyjąć voucher "do realizacji na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna lub po 180 dniach, zwrócić 100 proc. opłaty za niezrealizowaną imprezę turystyczną". 

Jak podaje "Polska The Times" za Agencją Informacyjną Polska Press, w prace nad bonem zaangażowana jest Polska Organizacja Turystyczna. Trwające konsultacje dotyczą przede wszystkim formy, dystrybucji oraz wartości finansowania. "Głównym celem programu 1000 plus będzie wsparcie finansowe polskiej branży turystycznej, m.in. turystów, organizatorów turystycznych, agentów turystycznych i innych podmiotów świadczących powiązane usługi turystyczne" - czytamy.

Kto będzie mógł skorzystać z 1000 plus?

Voucher dla klienta dotyczy również przedsiębiorcy prowadzącego działalność związaną z organizacją wystaw i kongresów lub działalnością kulturalną, rozrywkową, rekreacyjną i sportową albo organizującego wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe, działalność hotelarską czy rolnika świadczącego usługi hotelarskie

- informuje ministerstwo rozwoju.