Podatek cyfrowy i podatek cukrowy miały ratować budżet. "Nie prowadzimy prac w tym zakresie"

Tadeusz Kościński chce, by walkę z koronawirusem wsparły wpływy z nowych podatków. W Rozmowie z brytyjską prasą minister finansów wskazał nawet konkretne źródła. Jadwiga Emilewicz, wicepremierka, stwierdziła jednak, że prace nad nowymi podatkami zostają zawieszone. Kiedy zatem wejdą w życie podatek cyfrowy i podatek cukrowy?

Minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z "Financial Times" stwierdził, że środki na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa mogłyby wesprzeć wpływy z nowych podatków. Szef resortu wskazał konkretne rozwiązania - wymienił podatek cyfrowy i daninę związaną z emisją dwutlenku węgla. Wcześniejsze plany rządu zakładały też wprowadzenie jeszcze jednego obciążenia dla portfeli Polaków - podatku cukrowego.

Zobacz wideo Premier przedstawił etapy odmrażania gospodarki. Hausner: Rząd nie ma ani pomysłu, ani planu

Jadwiga Emilewicz wskazuje datę wejścia w życie nowego podatku

Do kwestii wprowadzenia nowych podatków odniosła się Jadwiga Emilewicz, wicepremierka, ministra rozwoju. Na konferencji prasowej, odpowiadając na pytania Radia Zet, w pierwszej kolejności odniosła się do kwestii podatku cyfrowego.

- Dziś z całą pewnością nigdzie prace nad tego typu podatkiem nie są prowadzone. Zarówno polska gospodarka, jak i rządy innych państw europejskich mają przed sobą znacznie większe wyzwania - stwierdziła.

Emilewicz wyjaśniła też kwestię podatku cukrowego. Przypomnijmy - wedle pierwotnych planów rządu napoje słodzone (nie tylko cukrem, lecz także słodzikami) miały zostać obciążone daniną od kwietnia. Z uwagi na epidemię rząd zmienił jednak plany. Dziś je klaruje.

Czytaj też: Koronawirus. W jakich sytuacjach należy zdjąć maseczkę ochronną?

- W procedowanej w ubiegłym tygodniu ustawie tj. tarczy 2.0 zaproponowaliśmy zawieszenie podatku od cukru do końca roku. Podatek od cukru ma wejść w życie na początku 2021 roku. Dzisiaj nie prowadzimy dalszych prac w tym zakresie - wyjaśniła Emilewicz.

Minister finansów widzi miliardy wpływów

Kościński potrzebę wprowadzenia podatku cyfrowego usprawiedliwia faktem, że Polacy kupują coraz więcej usług cyfrowych, ale płacą podmiotom, które często działają w rajach podatkowych. - To wbrew logice biznesu. Jak się zarabia w jednym miejscu, to trzeba tam też inwestować, a podatki też są inwestycją - argumentował. Dodał też, że według OECD państwa tracą około 240 mld dolarów na tym, że globalne koncerny unikają płacenia podatków. 

Więcej o:
Komentarze (14)
Podatek cyfrowy i podatek cukrowy miały ratować budżet. "Nie prowadzimy prac w tym zakresie"
Zaloguj się
 • teista_inaczej

  Oceniono 5 razy 5

  A może wystarczy nie kraść?A może wystarczy zlikwidować program Pissowska Rodzina na Swoim? A może wystarczy ograniczyć rozdawnictwo?A może wystarczy...

 • yureck

  Oceniono 4 razy 4

  Jakie prace??? Szkodnik żoliborski wstanie rano, coś sobie ubzdura, a usłużne miernoty, bez honoru do północy uchwalą!

 • ar.co

  Oceniono 3 razy 3

  Emilewicz? To ta ........, która uznała epidemię za szansę dla polskiej gospodarki? Jeszcze ośmiela się publicznie cokolwiek "wyjaśniać"?!

 • marberlin

  Oceniono 3 razy 3

  Już się zastanawiają jakby nas tu znowu przerżnąć, przyjdą nocą i podatkiem w drzwi załomocą.

 • miro_slaw

  Oceniono 2 razy 2

  Podatki nie są inwestycją. Są kosztem.

 • antymoher64

  Oceniono 2 razy 2

  Towarzyszu Kościński. Daję prostą receptę i nie dziękuj.
  Likwidacja wszelkiego rodzaju plusów czy jak im tam, likwidacja końkordatu, najbardziej szkodliwego sposobu wydawania pieniędzy, likwidacja wszelkiej maści przywilejów emerytalnych. To na początek, wystarczy ?

 • oloros11

  Oceniono 1 raz 1

  najłatwiej jest zedrec z Obywateli Polskich - trudniej Amerykanskiego co już widzieliśmy jak było albo opodatkować wielkie koncerny glownie amerykańskie - no i tu odwagi jakby brakuje
  pozostaje obdzierać nas Polaków - to łatwe , niegroźne i przyjemne
  Kocham was Polacy, Wspanialy Narod !!!

 • rlnd

  Oceniono 1 raz 1

  > Jak się zarabia w jednym miejscu, to trzeba tam też inwestować, a podatki też są inwestycją
  A w jaki sposób się ta inwestycja zwróci?
  Mam pytanie - ile TVP płaci podatków?

 • rts44

  Oceniono 1 raz 1

  Jak tak mówią to znaczy,że mają już przygotowane podwyżki.Zapowiedzi rządu należy rozumieć ODWROTNIE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX