Galerie handlowe otwarte po majówce. Ekspert: Zakupy będą wyglądały zupełnie inaczej

Od 4 maja galerie handlowe znów będą mogły działać. Placówki gastronomiczne pozostaną zamknięte, ale zakupy w sklepach będą możliwe. Będą one jednak wyglądać inaczej. Na co powinniśmy się przygotować? Dla Gazeta.pl wyjaśnił to Rafał Łupkowski ekspert ds. bezpieczeństwa.

Premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej ogłosił II etap odmrożenia gospodarki. 4 maja sklepy w galeriach handlowych ponownie będą mogły być otwarte. Placówki nie będą funkcjonować jednak na dotychczasowych zasadach - klienci będą musieli przestrzegać zasad dystansu społecznego. Nie skorzystają też z punktów gastronomicznych - restauracje i bary muszą pozostać zamknięte.

Ekspert o zakupach po 4 maja. "Będą wyglądać zupełnie inaczej"

Rafał Łupkowski - dyrektor operacyjny w firmie doradczej Trustman, specjalizującej się w zarządzaniu bezpieczeństwem korporacyjnym, skomentował dla Gazeta.pl nowe zasady. Stwierdził, że zakupy w galeriach handlowych będą od 4 maja wyglądały zupełnie inaczej niż dotychczas.

Właściciel i zarządca galerii handlowej musi profesjonalnie przygotować się do liczenia klientów wchodzących do galerii. Na podstawie powierzchni obiektu musi stwierdzić, ile osób może wejść do obiektu. Niezbędne jest także przygotowanie miejsc przed poszczególnymi sklepami, dla klientów oczekujących na wejście. Tak, by w kolejce zachować obowiązujące dwa metry odległości. Ponadto płyny do dezynfekcji rąk powinny być do dyspozycji klientów nie tylko przy wejściu do poszczególnych sklepów, ale również przy wejściu do całej galerii handlowej.

Zobacz wideo 'Poczta Polska' odpowiada za wybory prezydenckie 2020. Czy jest na to gotowa? Łukasz Kijek zaprasza na 'Studio Biznes'

"Wyłapywanie" osób z gorączką musi być komfortowe.

Właściciele galerii muszą przygotować odpowiednie procedury i zmiany w regulaminie. Jeśli np. w danej galerii handlowej przy wejściu zainstalowano kamery, które nie tylko liczą klientów, ale również sprawdzają ich temperaturę, musimy być gotowi na to, że wykryją one osobę potencjalnie zarażone. Systemy elektroniczne nie są w stanie stwierdzić, czy dana osoba jest chora, ale mogą wskazać potencjalnie zarażonych.

W takiej sytuacji klucz do sukcesu tkwi w odpowiedniej reakcji, która pozwoli nam zadbać o bezpieczeństwo osób przebywających wewnątrz centrum handlowego. Trzeba stworzyć miejsce, w którym będzie możliwa powtórna kontrola temperatury ciała. Konieczne będzie też przeprowadzenia wywiadu, a w razie potrzeby powiadomienia - za zgodą klienta -  służb.

Możliwe, że cześć klientów nie będzie chciała współpracować, dlatego konieczny jest, odpowiednio zmieniony regulamin. Musi umożliwić niedopuszczenie do dalszego poruszania się po galerii handlowej osoby, która wykazuje objawy infekcji.

Celem powinna być bowiem ochrona innych klientów, co uznać można za stan wyższej konieczności.

Od dyscypliny Polaków i właścicieli galerii zależy jak szybko odmrażane będą kolejne gałęzie gospodarki

To, jak dziś podejdziemy do nowej zakupowej rzeczywistości, i jako zarządcy (właściciele) centrów handlowych i jako klienci – jest warunkiem systematycznego otwierania kolejnych gałęzi gospodarki. Jako przedsiębiorcy stawiajmy na profesjonalizm, dopracowane procedury uwzględniające możliwie jak najwięcej scenariuszy i doskonałą komunikację z klientami. Jako klienci – podejdźmy z pokorą, zrozumieniem i odpowiedzialnością do nowych obowiązujących zasad.

Dzisiaj tylko te przedsiębiorstwa, które odpowiednio szybko zareagują i dostosują się do nowych warunków czyniąc z bezpieczeństwa swojego biznesu - dla klientów – kluczowy element długofalowej strategii, mają dużą szansę na szybkie odbudowanie pozycji a także uzyskanie znaczącej przewagi konkurencyjnej.

W Azji temperaturę mierzy się każdemu. Z tych doświadczeń można korzystać w Europie

Warto spojrzeć dziś w kierunki Azji, takich krajów jak choćby Tajlandia, doświadczonych już epidemią SARS i MERS. W dużych miastach obowiązują tam i są ściśle przestrzegane surowe zasady. W centrach handlowych temperatura mierzona jest każdemu człowiekowi, przy każdym wejściu.

Pracownicy podają płyn do dezynfekcji rąk każdemu klientowi bezpośrednio z dozownika na ręce. Poręcze schodów ruchomych i przyciski wzywające windy są dezynfekowane non stop. Podobnie jak terminale płatnicze – po każdym użyciu.

Czytaj też: Majówka. Za paliwo płacimy najmniej od 2005 roku. Tendencja nadal spadkowa

W windach pracują "windowi", którzy w rękawiczkach wciskają piętra na życzenie klientów, by uniknąć dotykania tych powierzchni przez wiele osób. Zalecane jest noszenie maseczek. Z azjatyckich doświadczeń można korzystać w Europie, o czym świadczy przykład Austrii.

Więcej o:
Komentarze (70)
Galerie handlowe otwarte po majówce. Ekspert: Zakupy będą wyglądały zupełnie inaczej
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 21 razy 19

  Galerie handlowe otwarte po majówce... Fajnie.
  Jak ktoś ma więcej gotówki może sobie kupić wodę mineralną.

 • igan1

  Oceniono 13 razy 11

  Skąd wy bierzecie tych wszystkich ekspertów? Stwierdził, że zakupy w galeriach handlowych będą od 4 maja wyglądały zupełnie inaczej niż dotychczas. Nosz wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię.

 • ele_gancki

  Oceniono 11 razy 11

  Rząd otwiera galerie handlowe, ale rekomenduje, by do nich nie chodzić. I bardzo slusznie.

 • pixima

  Oceniono 10 razy 10

  Strach mija, parki pełne ludzi, o Biedronkach i Lidlach nawet nie wspomnę. Za tydzień, dwa galerie będą pełne jak przed epidemią. Za jakiś czas zaczną się protesty klientów, żeby otworzyć food courty.

 • aeromonas

  Oceniono 11 razy 9

  Gdyby zachować te środki bezpieczeństwa na zawsze: wykrywanie osób z objawami infekcji i odsyłanie ich do domu (oczywiście nie tylko z galerii, ale także szkoły i miejsca pracy), może zlikwidowalibyśmy wszystkie choroby zakaźne.

 • Grzegorz Krężel

  Oceniono 13 razy 9

  Założcie kołowrotki, jak na stadionach a stado ochroniarzy po 60 tce będzie latać po korytarzach i sklepach i liczyć klientów... Ale będzie ubaw..

 • marymania

  Oceniono 19 razy 9

  A jak będzie z przymierzaniem ubrania, szczególnie tego wciąganego przez głowę jak niektóre bluzki, swetry czy sukienki? Diabli wiedzą kto przed nami je na siebie wciągał i ściągał przeciągając w okolicy ust i nosa. Mierzone egzemplarze powinny być natychmiast poddawane kwarantannie a nie odsyłane na wieszak.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 8 razy 8

  Dla wybrańców kochających pis i oddających cześć radiu z Torunia, badanie per rectum.
  Każdy dostanie znaczek z dudą i kilka dodatkowych tzw. Pakietów wyborczych.

 • sineguanon

  Oceniono 12 razy 8

  już widzę jak funkcyjni biegają po toaletach, ruchomych schodach i przymierzalniach wycierając każdy element dotknięty uprzednio przez klienta. Nie .... czyli wirusek będzie wędrował po kończynach. Tak czy owak oznacza to koniec galerii handlowych. Przy tych poziomach czynszów limitowanie klientów ,a co za tym idzie sprzedaży to powolne konanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX