Łukasz Szumowski o wyborach prezydenckich: Ryzykowne jak każda działalność w czasie pandemii

W piątek na antenie Programu 3. Polskiego Radia minister zdrowia mówił o zagrożeniach dla zdrowia związanych z udziałem w wyborach. Łukasz Szumowski nadal rekomenduje głosowanie korespondencyjne.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że wybory korespondencyjne są bezpieczniejsze niż głosowanie tradycyjne w lokalach.

W Programie 3. Polskiego Radia szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że w czasie epidemii wiele naszych codziennych aktywności niesie ze sobą ryzyko zakażenia.

- Na pewno wybory tradycyjne w czasie epidemii są bardziej ryzykowane niż wybory korespondencyjne. Ale pójście do sklepu czy jazda autobusem też są ryzykowne - mówił minister. Łukasz Szumowski powiedział, że należy wprowadzić wszelkie rygory sanitarne, aby nikt nie ucierpiał w czasie głosowania. Dodał, że nadal rekomenduje wybory korespondencyjne jako najbezpieczniejszą formę głosowania.

Zobacz wideo Czy wybory prezydenckie w formie mieszanej pod koniec czerwca są możliwe?

W czwartek 21 maja trzy senackie komisje zajmowały się ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego. Posiedzenie zostało przerwane do wtorku, 26 maja w południe. Nowe przepisy przyjęte przez Sejm stanowią, że wybory prezydenckie odbędą się w formie mieszanej. Głosować będzie można zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie.

Kiedy kolejna faza odmrażania gospodarki?

Na antenie Polskiego Radia Łukasz Szumowski mówił również, o IV etapie luzowania obostrzeń. Wyjaśnił, że mogą one dotyczyć m.in. zasad noszenia maseczek w zależności od liczby zachorowań w danym regionie.

- Chyba, że okaże się, iż w momencie, gdy ta decyzja będzie podejmowana, to w całej Polsce będzie sytuacja ustabilizowana. Proszę zobaczyć, Śląsk, gdyby to ognisko opanować, miałby już taką średnią, jak w reszcie Polski - powiedział minister zdrowia.

Łukasz Szumowski, pytany, czy w weselach będzie mogło brać udział 100 osób, powiedział, że "może nie na 100, a może na 50". - Ten kierunek myślę, że będzie procedowany - dodał.

Resort zdrowia poinformował, że 8 tysięcy 731 osób wyzdrowiało po chorobie wywołanej koronawirusem. W ciągu doby przybyło 279 takich osób. Testy laboratoryjne, według danych na czwartek, potwierdziły w Polsce 20 tysięcy 143 zakażenia koronawirusem. Do tej pory zmarły w Polsce 972 osoby, które chorowały na COVID-19.

Więcej o:
Komentarze (9)
Łukasz Szumowski o wyborach prezydenckich: Ryzykowne jak każda działalność w czasie pandemii
Zaloguj się
 • malepifko

  Oceniono 3 razy 3

  *krętacz
  - potocznie: osoba oszukująca, używająca wybiegów; kłamca, matacz, lawirant

  *kolesiostwo
  - pot. wzajemne popieranie się ludzi powiązanych ze sobą zażyłością, jakimiś układami w celu osiągnięcia pewnych korzyści, najczęściej zdobywanych w sposób nieuczciwy

 • hikuj13

  Oceniono 3 razy 3

  wierzę ci jak morawieckiemu

 • nowyemeryt

  Oceniono 2 razy 2

  To fakt ,samo życie jest cholernie niebezpieczne.
  Wyjątkiem jest sprawowanie władzy ,tam się idzie dla idei!!

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 2 razy 2

  Gangster Szumowski doradza części upadłego społeczeństwa polskiego i śmieje się w kułak chytrego lisa.

 • krynolinka

  Oceniono 2 razy 2

  Instruktor narciarstwa zaryzykował. Jeden, czy dwa esy i pięć baniek przytulone..

 • druga_wieza

  Oceniono 1 raz 1

  No ciekawe!
  Do lasu nie mogłem wyjść, bo to było ryzykowne, ale na wybory już mogłem.
  Jaką trzeba być świnią, ministrze Szumowski, żeby głosić obie te rzeczy?

 • k1harper

  Oceniono 3 razy 1

  blokował prywaty import z Aliexpress

 • saynotopis

  Oceniono 3 razy 1

  Ministrze Mengele i tak bedziesz siedzial, zlodzieju. :)

 • m.godwin

  0

  Będziesz siedział.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX