IKEA wprowadziła ograniczenia. Klienci bez maseczek nie będą obsługiwani

Ikea przypomniała w poście na Facebooku o obowiązku zasłaniania ust i nosa w sklepach podczas zakupów. Sieć nie będzie obsługiwała klientów, którzy go nie spełnią. Za brak maseczki w sklepie grożą wysokie kary.

Konieczność zakrywania ust i nosa reguluje Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. Zgodnie z rozdziałem 3., paragrafem 24. usta i nos należy zakrywać "w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach)". Za niedopełnienie tego obowiązku policja może wystawić mandat w wysokości 500 zł. Dużo dotkliwsze mogą być kary, które wystawi inspektor sanitarny. Nałożona przez niego grzywna, może wynosić od 5 do 30 tys. złotych. 

Jeden z sądów rejonowych uznał jednak, że są przypadki, w których obowiązek zakrywania ust i nosa można uznać za niekonstytucyjny. To pozwoliło grupie osób z gminy Czempiń uniknąć zapłacenia grzywny. W przypadku sklepów jasno jednak wynika z przepisów, że taki obowiązek istnieje. I jak przypomina Polska Izba Handlu, obsługa sklepu ma prawo odmówić sprzedaży osobie bez maseczki, a także może zadzwonić w takim wypadku po policję. O tych zasadach postanowiła przypomnieć swoim klientom Ikea

Zobacz wideo Kontrola policyjna a obowiązek noszenia maseczek. Co się zmieniło?

Zakupów w Ikea nie zrobisz bez maseczki

Ikea udostępniła na Facebooku post, w którym przypomina o obowiązku zasłaniania ust i nosa w obiektach handlowych. Zgodnie z przepisami, taki obowiązek istnieje także na terenie sklepów Ikea. Sieć we wpisie informuje również, że nie obsłuży klientów, którzy do tych zasad się nie zastosują. Z zakładania np. maseczki wyłączone są osoby zwolnione z takiego obowiązku na nocy obowiązujących przepisów prawa.  

W komentarzach Ikea dodaje, że najważniejsze dla sieci jest bezpieczeństwo wszystkich klientów i pracowników. Firma podkreśla też, że podejmowane przez nią działania są konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa zgodne z polskim prawem. 

Więcej o: