Zakaz lotów. Rząd podał nową listę 29 krajów, z których nie polecimy do Polski

Rząd przyjął nowe rozporządzenie dotyczące zakazu lotów do Polski. Rada Ministrów objęła nim 29 państw. Przepisy nie dotyczą krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Rząd co dwa tygodnie przyjmuje nowe rozporządzenie dotyczące zakazu lotów. Ostatnie przestaje obowiązywać we wtorek 13 października, a nowe regulacje wejdą w życie jutro i będą obowiązywać do 27 października. 

Zakaz lotów do Polski - lista krajów

Lista krajów, z których nie można podróżować do Polski jest ustalana na podstawie współczynnika skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców w okresie 14 dni. Polski rząd korzysta z danych Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). 

W związku z powyższym z listy zniknęły Bośnia i Hercegowina, a pojawiła się, chociażby Gruzja. Zakaz lotów do Polski obowiązuje z poniższych krajów:

 1. Belize
 2. Czarnogóry
 3. Brazylii
 4. Gruzji
 5. Jordanii
 6. Bahrajnu
 7. Gujany
 8. Izraela
 9. Kataru
 10. Kuwejtu
 11. Libii
 12. Zjednoczonych Emiratów Arabskich
 13. Argentyny
 14. Armenii
 15. Chile
 16. Iraku
 17. Kolumbii
 18. Kostaryki
 19. Libanu
 20. Malediwów
 21. Mołdawii
 22. Panamy
 23. Paragwaju
 24. Peru
 25. Tunezji
 26. Republiki Zielonego Przylądka
 27. Stanów Zjednoczonych Ameryki
 28. Omanu
 29. Wspólnoty Bahamów

Zakaz lotów dotyczy samolotów rejsowych. Wyłączone są z niego loty wykonywane za zgodną lub na zlecenie premiera, a także te realizowane na potrzeby sił zbrojnych. Zakaz lotów nie obejmuje także samolotów wyczarterowanych przed wejściem w życie rozporządzenia.

W jakich krajach potrzebny jest negatywny test na koronawirusa?

Część krajów warunkuje wjazd zagranicznych gości uzyskaniem negatywnego wyniku testy na koronawirusa. Listę państw, które wymagają poświadczenia, że nie jesteśmy zakażeni SARS-CoV-2, znajdziecie pod TYM adresem. 

Więcej o: