Ważna zmiana dotycząca godzin dla seniorów. Nowe przepisy będą obowiązywały od czwartku

W środę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniające tzw. godziny dla seniorów. Między innymi przestaną one obowiązywać w weekendy.

Nowe rozporządzenie wchodzi w życie w czwartek 15 października. Znosi ono godziny dla seniorów w czasie weekendów. W te dni zatem każdy klient będzie mógł zrobić zakupy o dowolnej porze w godzinach otwarcia placówek handlowych. 

Zobacz wideo Arłukowicz: Nauczyciele powinni mieć prawo do bezpłatnych i natychmiastowych testów

Gdzie będą obowiązywały godziny dla seniorów?

Od 15 października godziny dla seniorów (od godz. 10 do 12) będą funkcjonować w obiektach handlowych lub usługowych, których "przeważająca działalność" polega na sprzedaży:

  • żywności;
  • produktów kosmetycznych;
  • artykułów toaletowych;
  • środków czystości;
  • produktów leczniczych;
  • wyrobów medycznych;
  • środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Również w placówkach pocztowych dwie godziny między 10 a 12 będą zarezerwowane dla obsługi osób powyżej 60 roku życia. 

Godziny dla seniorów wracają. Od kiedy obowiązują?

Specjalne godziny dla seniorów w trakcie pierwszej fali pandemii zostały wprowadzone 31 marca. Po trzech tygodniach wprowadzono istotną zmianę, w myśl której obowiązywały one od poniedziałku do piątku, zaś 4 maja godziny te zostały zniesione.

Podczas sobotniej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił powrót strategii. - Wprowadzamy dzisiaj godziny dla seniorów, tak, jak to było wiosną. Od godz. 10 do 12, w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach. Dajmy w tym czasie zrobić zakupy seniorom - mówił. Rozwiązanie to wejdzie w życie od czwartku 15 października.

Godziny dla seniorów. Kogo obowiązują?

Przy okazji ogłaszania powrotu godzin dla seniorów, Morawiecki apelował o to, aby osoby starsze pozostawały w domach. Miał na myśli przede wszystkim obywateli powyżej 60., 65., a w szczególności powyżej 70. roku życia, które są najbardziej narażone na utratę zdrowia i życia wskutek zakażenia koronawirusem.

Strategia, która wejdzie w życie w najbliższy czwartek ma jedną istotną zmianę względem wiosennych ustaleń. Wcześniej godziny dla seniorów dotyczyły obywateli powyżej 65. roku życia, natomiast najnowsze przepisy zakładają, że zakupy w godzinach 10-12 będą mogły wykonywać osoby, które ukończyły 60 lat.