Godziny dla seniorów powróciły. Skorzysta z nich więcej osób. Gdzie i kogo obowiązują?

Godziny dla seniorów obowiązują ponownie od czwartku 15 października. Od godz. 10 do 12 w sklepach, drogeriach oraz aptekach obsługiwane będą tylko osoby powyżej 60. roku życia. Gdzie nie obowiązują godziny dla seniorów? O czym należy pamiętać?

W związku z drugą falą pandemii koronawirusa rząd zdecydował się w ostatnim czasie wprowadzić szereg obostrzeń. Od soboty 10 października cała Polska znajduje się w żółtej strefie, co wiąże się z obowiązkiem noszenia maseczek na zewnątrz. Od czwartku 15 października przywrócone zostały godziny dla seniorów. 

Zobacz wideo Czy druga fala kryzysu uderzy w rynek pracy?

Godziny dla seniorów. Kto może skorzystać? 

Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, osoby starsze są dużo bardziej narażone na COVID-19. Wśród nich istnieje także największa śmiertelność oraz ryzyko powikłań. Z tego powodu kluczowym zadaniem jest ochrona osób starszych. Dlatego też zdecydowano się ponownie wprowadzić godziny dla seniorów. 

Zgodnie z rozporządzeniem od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 w sklepach spożywczych, drogeriach oraz aptekach obsługiwane będą tylko osoby powyżej 60. roku życia. Niższa granica wiekowa to najważniejsza zmiana względem kwietniowych restrykcji - wtedy uprzywilejowani byli emeryci powyżej 65. roku życia. 

Godziny dla seniorów. Gdzie nie obowiązują? 

Poza wyżej wymienionymi miejscami godziny dla seniorów obowiązywać będą m.in. w placówkach Poczty Polskiej. Udogodnienia dla seniorów planuje wprowadzić także część banków. Tam jedną z opcji jest pierwszeństwo obsługi osób starszych w pierwszej godzinie po otwarciu danej placówki. 

>>> Czytaj także: Godziny dla seniorów. Biedronka wprowadza Platynowe Rabaty dla najstarszych

Obostrzenia nie zostaną wprowadzane natomiast w galeriach handlowych, co oznacza, że bez przeszkód zostaniemy w tych godzinach obsłużeni m.in. w sklepach odzieżowych, meblowych bądź budowlanych. O taką możliwość apelowali pracownicy budowlani, dla których kwietniowe obostrzenia były sporym utrudnieniem. 

Więcej o: