Koronawirus. Pierwszy raz Niemcy ogłaszają polskie województwa "strefami ryzyka"

Niemiecki rząd zaktualizował listę "stref ryzyka". Po raz pierwszy znalazły się na niej polskie województwa.

Województwa: kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie będą od soboty (17.10.20) "strefami ryzyka". Oznacza to, że osoby przyjeżdżające do Niemiec z takich województw muszą zgłosić swój adres pobytu miejscowemu urzędowi ds. zdrowia i przedłożyć negatywny wynik testu (przeprowadzonego w ciągu ostatnich 48 godzin) lub poddać się 14-dniowej kwarantannie. 

Czytaj więcej: Bruksela reaguje na groźby Kaczyńskiego. "Nikt nikogo nie szantażuje. Czego się pan obawia?"

Zobacz wideo Czy druga fala kryzysu uderzy w rynek pracy?

Koronawirus. Polskie województwa strefami ryzyka. Do 25 tys. euro kary

Za niepodporządkowanie się temu przepisowi grozi kara do 25 tys. euro. Testowi można poddać się także w samych Niemczech (także na lotnisku albo w pobliżu dworca kolejowego). Testy dla osób przybywających ze stref ryzyka są tu nieodpłatne. Informacje o tym, gdzie można dokonać testu w pobliżu miejsca pobytu, otrzymać można pod numerem telefonu 116 117.

W przypadku negatywnego wyniku urząd ds. zdrowia decyduje o zniesieniu kwarantanny. Z obowiązku kwarantanny i testów zwolnione są m.in. osoby, które podróżują tranzytem przez Niemcy. 

Czytaj więcej: Opiekunka z Bułgarii wygrała w Niemczech proces ws. wyzysku. "To otwiera furtkę Polkom"

Wraz z częścią polskich województw za obszary ryzyka uznano m.in. całe Niderlandy, Słowację, Maltę i niemal całą Francję.

Pandemia koronawirusa. medycy wykonują testy na COVID-19. Kolonia, 15 października 2021Pandemia koronawirusa. medycy wykonują testy na COVID-19. Kolonia, 15 października 2021 Fot. Martin Meissner / AP Photo

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: