Nowe obostrzenia dotyczą transportu, funkcjonowania szkół, lokali gastronomicznych, obiektów sportowych i sklepów, a także uroczystości religijnych. W całym kraju od tygodnia, gdy cała Polska znalazła się w strefie żółtej, obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych, wewnątrz budynków użyteczności publicznej i w środkach transportu.
Od dzisiaj obowiązuje też poszerzona lista powiatów, które weszły do strefy czerwonej. Łącznie obejmuje ona teraz 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. Te miasta to Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa. Pozostała część kraju pozostaje w strefie żółtej.
Obostrzenia dotyczą m.in. funkcjonowania punktów gastronomicznych. W całym kraju takie lokale mogą być czynne od godz. 6 do 21. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21 można zamówić jedzenie wyłącznie na wynos. Zamknięte są dyskoteki, kluby nocne oraz lokale udostępniające miejsce do tańca. Zakaz nie dotyczy sportowych klubów tanecznych i szkół tańca.
Ograniczono liczbę osób w transporcie publicznym - zajętych może być 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent liczby wszystkich miejsc.
Wydarzenia sportowe będą się odbywać bez udziału publiczności. Podczas wydarzeń kulturalnych może być zajęta maksymalnie jedna czwarta miejsc na widowni. W przypadku imprez na świeżym powietrzu, istnieje wymóg zachowania półtora metra odstępu między uczestnikami.
W obu strefach pozostaną zamknięte aquaparki, z basenów i siłowni będą mogły korzystać wyłącznie osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa, zajęć lub wydarzeń sportowych, a także studenci i uczniowie w ramach zajęć w szkole i na uczelni. Wyjątkiem jest też działalność lecznicza tych placówek. Pływalnie będą czynne także w hotelach. Dostęp do nich będzie jednak przysługiwał wyłącznie gościom hotelowym.
Zamknięte mają być sauny, łaźnie tureckie, parowe, solaria i salony masażu.
Szkoły wyższe i średnie w strefie żółtej przechodzą w tryb nauki hybrydowej. W strefie czerwonej, w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych będzie obowiązywało nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
W strefie czerwonej obowiązują ponadto dodatkowe ograniczenia. Najważniejsze z nich dotyczy handlu. W sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych wprowadzono limit pięciu osób na jedną kasę. W większych placówkach handlowych może przebywać 1 osoba na 15 metrów powierzchni.
Czytaj też: Godziny dla seniorów powróciły. Skorzysta z nich więcej osób. Gdzie i kogo obowiązują?
Jedna osoba na 7 metrów kwadratowych, to nowe ograniczenie dla uroczystości religijnych w strefie czerwonej. W powiatach żółtych ten limit, to jedna osoba na 4 mkw.
W strefie czerwonej w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 10 osób, w strefie żółtej - maksymalnie 25 osób.
Jak napisano w rządowym rozporządzeniu, z obowiązku zakrywania ust i nosa są wyłączone "osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, a nie np.: bieganie, chód czy jazda na rowerze dla przyjemności lub dla zdrowia, czy też jazda na rowerze po to, aby dojechać do pracy lub sklepu".
Kolejne obostrzenia, które wejdą w życie w poniedziałek 19 października, będą dotyczyły organizacji wesel i konsolacji. Wesela lub inne przyjęcia rodzinne nie będą mogły się odbywać w strefie czerwonej. W powiatach żółtych w takich wydarzeniach może uczestniczyć maksymalnie 20 osób, ale bez możliwości tańczenia.
Od soboty, 17 października, poszerza się lista powiatów, które wejdą do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowało się na nią 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich.
Które powiaty znajdą się w czerwonej strefie?