Ile osób zgłosiło się do pracy w Szpitalu Narodowym? Michał Dworczyk podał nowe dane

Od środy do czwartku do godz. 10 zgłosiło się ponad 1250 osób chętnych do pracy w szpitalu tymczasowym w Warszawie, który powstaje na terenie Stadionu Narodowego - poinformował na konferencji w czwartek we Wrocławiu szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Dworczyk na konferencji z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim, w której trakcie przedstawiono lokalizację szpitala tymczasowego we Wrocławiu przypominał, że już w środę została uruchomiona strona internetowa analogicznego szpitala w Warszawie. Za jej pośrednictwem zgłaszają się chętni do pracy w tym szpitalu.

Do pracy w Szpitalu Narodowym zgłosiło się ponad 1250 osób

"Od wczoraj do dziś do godz. 10 zgłosiło się ponad 1250 osób. To są kadry medyczne, lekarze, ratownicy i pielęgniarki, salowe, sanitariusze, które deklarują gotowość do podjęcia służby, pracy w tym szpitalu tymczasowym" - poinformował szef KPRM.

Zobacz wideo Jak wygląda codzienna praca medyków?

"To jest dowód na ofiarność i solidarność" - dodawał.

Podkreślał, że szpitale tymczasowe to ostatnia linia obrony przed pandemią. "Mamy nadzieję, że nigdy wykorzystanie tych obiektów nie będzie potrzebne. Natomiast jako przewidujący rząd, administracja musimy rozważać wszystkie scenariuszy, również te pesymistyczne, dlatego takie szpitale tymczasowe będą powstawały w różnych miejscach w Polsce" - mówił Dworczyk.

Szpitale tymczasowe powstaną w każdym województwie

Pierwszy szpital tymczasowy powstaje na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie. Zgodnie z zapowiedziami rządu szpitale takie powstaną w każdym mieście wojewódzkim.

W środę szef KPRM, który jest odpowiedzialny za koordynowanie przygotowania szpitali tymczasowych, informował, że w pierwszym etapie, w którym powstanie 500 łóżek w szpitalu tymczasowym w Warszawie potrzebnych będzie ponad 500 pracowników personelu medycznego. Dodawał, że jeżeli sytuacja pandemiczna w kraju będzie się pogarszała, a przyrost zachorowań wciąż będzie tak dynamiczny, wtedy szpital będzie mógł zostać rozszerzony do 1000 łóżek, z czego 100 do intensywnej terapii.

W czwartek badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 107 osób, zmarło 168 osób. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii. (PAP, Mateusz Roszak)

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: