Koronawirus. Ponad 76 proc. respiratorów jest zajętych [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Ministerstwo Zdrowia odnotowało kolejny wzrost liczby zajętych łóżek i respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak wygląda sytuacja w polskich szpitalach? Zaglądamy do ministerialnych statystyk.
Zobacz wideo Epidemia przybrała na sile. „Wiążemy to ze szkołami”

Codzienny raport o koronawirusie został opublikowany na Twitterze Ministerstwa Zdrowia. Wynika z niego, że w Polsce jest łącznie 29 407 łóżek dla pacjentów z COVID-19, a 19 479 z nich jest zajętych (to o 365 więcej niż poprzedniego dnia). Oznacza to, że do dyspozycji chorych pozostaje jeszcze 33,77 proc. łóżek zarezerwowanych dla osób zakażonych koronawirusa.

Resort Adama Niedzielskiego podał także dane dotyczące bazy respiratorowej. W polskich szpitalach jest obecnie 2238 respiratorów dla pacjentów chorych na COVID-19, spośród których 1703 jest zajętych (wzrost o 88 względem ostatniej doby), wolnych jest więc 23,91 proc. urządzeń tego typu.

Respiratory (zdjęcie ilustracyjne) RMF FM: Polska nie skorzystała z unijnego przetargu na zakup respiratorów

Problem z respiratorami w Małopolsce. Części są drogie, szpitale nie mogą ich dostać

Radio RMF FM informuje, że nie wszystkie respiratory, które Agencja Rezerw Materiałowych dostarczyła szpitalom, są w użyciu. Powodem jest brak części do nich. Niektóre z urządzeń, które otrzymały placówki medyczne w Małopolsce, to sprzęt sprawny, ale niezgodny ze standardami. Jeśli medycy chcą podpiąć do któregoś z nich nowego pacjenta, muszą wymienić przewód oddechowo-wydechowy. Tych Agencja Rezerw Materiałowych nie dostarczyła, a szpitale mają problem z ich zakupem. Problemem jest zarówno dostępność (zamówienia mogą być zrealizowane na grudzień), jak i cena. Komplet wymiennych części do jednego respiratora może kosztować nawet 600 zł, a trzeba je wymieniać za każdym razem, gdy do respiratora podpinana jest inna osoba. ARM oświadczyła, że zabezpieczenie odpowiedniej ilości materiałów eksploatacyjnych to obowiązek szpitali. 

Katedra w Salisbury Zamknięte świątynie w Wlk. Brytanii. Przywódcy religijni apelują o otwarcie

Więcej o: