Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza "plan naprawczy" ws. zaległości zdrowotnych

- Mamy opracowany "recovery plan", czyli "plan naprawczy", który ma pozwolić na nadgonienie zaległości zdrowotnych, jakie powstają w związku z trwającą epidemią w opiece zdrowotnej i udzielanych świadczeniach - zapowiedział w rozmowie z PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Plan, jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, będzie obejmował m.in. zdjęcie limitów z całej specjalistyki. Polska Agencja Prasowa zapytała szefa resortu zdrowia o to, jak zamierza zniwelować problem ograniczonej dostępności do opieki zdrowotnej, pogłębiany przez trwającą epidemię i koncentrowanie sił głównie na walce z COVID-19.

Zobacz wideo Morawiecki zapowiada ponad 20 mln szczepionek i wskazuje, do kogo one trafią. Mówi też o błędach rządu

Adam Niedzielski: Mamy "recovery plan". Obejmuje on badania, specjalizacje, onkologię i kardiologię oraz ochronę zdrowia psychicznego

- Mamy przygotowany tzw. recovery plan (z ang. "plan naprawczy" - red.), który zawiera trzy fundamentalne kroki - poinformował minister. Pierwszy punkt, jak wskazał, dotyczy programu badań profilaktycznych. - To pokaże, jak będzie wyglądał stan zdrowia na wyjściu z epidemii. Aktualnie dostępność do lekarzy jest niestety ograniczona, ale także nasza skłonność do uczęszczania do lekarzy jest mniejsza - stwierdził Niedzielski.

Koronawirus w Polsce.MZ informuje o 25 571 zakażeniach. Najwięcej ofiar od początku epidemii

Drugim elementem, jak zapowiedział, będzie uwolnienie od limitów całej specjalistyki. - Po to, by z jednej strony dać pewne bodźce finansowe lekarzom, a z drugiej spowodować, by kolejki do lekarzy specjalistów były jak najszybciej obsługiwane, jak najszybciej likwidowane - wyjaśnił.

Minister przekazał, że trzecim elementem "recovery planu" będzie rozbudowa krajowej sieci onkologicznej i przygotowanie takiej samej konstrukcji w zakresie chorób kardiologicznych. - Chodzi o to, by w zakresie tych dwóch kategorii chorób, dwóch priorytetów, które w największym stopniu decydują o zdrowiu całej populacji, zadziałać prewencyjnie - podkreślił.

Koronawirus w Polsce.Koronawirus. Prawie połowa Polaków boi się o swoje zdrowie psychiczne

Kolejnym obszarem, jak poinformował, będzie zwiększenie nacisku na naprawę psychiatrii. - Chcemy wrócić do działań, które zatrzymała pandemia, czyli przede wszystkim organizacji poradnictwa psychicznego na poziomie lokalnym, choćby zespołów środowiskowych. Na pewno do tego wrócimy i będziemy ten program naprawy psychiatrii rozbudowywać - zaznaczył.

Autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl, PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.