Mateusz Morawiecki: Galerie i sklepy, które nie przestrzegają obostrzeń, będą zamykane

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że sklepy i galerie, które nie będą przestrzegać obostrzeń sanitarnych będą zamykane. - Galeriach kontrolujemy i coraz bardziej będziemy wyciągać wnioski z tego, jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane dane z rozporządzenia - powiedział premier podczas wieczornej sesji Q&A na Facebooku.

Internauci zadawali premierowi pytania podczas kolejnej już sesji pytań i odpowiedzi na żywo organizowanej na Facebooku. Wśród tematów poruszanych przez internautów znalazły się pytania o obostrzenia sanitarne oraz zbliżające się święta Bożego Narodzenia. "W galeriach tłumy, dystans społeczny to utopia, dlaczego zabraniacie być na święta z bliskimi? I tak każdy zrobi jak uważa" - napisał jeden z uczestników sesji Q&A.

Morawiecki: Placówki nieprzestrzegające obostrzeń sanitarnych będą zamykane

Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział, że rząd podtrzymuje apel o spędzanie świąt w wąskim, rodzinnym gronie, a wobec galerii handlowych i sklepów, które nie przestrzegają obostrzeń, będą wyciągane konsekwencje.

- Zdecydowanie apelujemy o odbywanie świąt w gronie własnej rodziny, chodzi o jak najmniejszy krąg osób. W galeriach kontrolujemy i coraz bardziej będziemy wyciągać wnioski z tego, jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane dane z rozporządzenia - powiedział.

- Jeżeli jest więcej klientów niż 1 klient na 15 mkw, będą zamykane te sklepy, będą też zamykane galerie lub też te sklepy, które nie będą przestrzegały tych zasad - dodał, zaznaczając, że poprzez przestrzeganie obostrzeń sanitarnych zapewniamy bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale również bliskim.

Morawiecki o szczepionce na koronawirusa: Będzie dostępna dla miliardów ludzi

Premier Morawiecki wskazał, że na szybki powrót do normalności w polskiej gospodarce pozwoli powszechne zaszczepienie społeczeństwa. Zaznaczył również, że szczepienie przeciw koronawirusowi powinno być dobrowolne i darmowe.

- Ja jestem przekonany, że ona jest przebadana w najlepszych laboratoriach świata. Dla miliardów ludzi będzie dostępna. Myślę, że jest najlepszym rozwiązaniem na ten czas, żeby się jak najszybciej pozbyć koronawirusa, żebyśmy wybudowali w końcu skuteczną zaporę przed trzecią, czy może czwartą falą. Nie chcemy tych fal, ale szczepionka jest jedynym narzędziem - powiedział, odnosząc się do obaw o bezpieczeństwo szczepionki.

Według premiera Morawieckiego szczepienia obejmą najpierw pracowników służby zdrowia, służb mundurowych i osoby starsze. Rejestracja na szczepienie będzie prowadzona w każdej gminie w tradycyjnej formie bądź online. W najbliższy piątek zostaną przedstawione zasady naboru punktów szczepień.

Zobacz wideo Premier obiecuje: Szczepionka na koronawirusa będzie darmowa i dobrowolna
Więcej o: