Lockdown na święta we Włoszech. Zamknięte sklepy, ograniczenia w wychodzeniu z domu

Władze Włoch ogłosiły wprowadzenie surowych restrykcji w okresie świąteczno-noworocznym. Wśród nich znajduje się zakaz wychodzenia z domów poza sytuacjami, kiedy będzie to konieczne.
Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe

Włochy dołączają do europejskich państw, które zdecydowały się zaostrzyć koronawirusowe restrykcje. Rząd w piątek wieczorem wydał dekret w tej sprawie.

Włochy wprowadzają lockdown na święta

Na okres od Wigilii do Święta Trzech Króli, w dni świąteczne i przedświąteczne kraj został objęty czerwoną strefą. Utrzymano dotychczasowe obostrzenia: godzinę policyjną od 22.00 oraz zamknięcie barów i restauracji. "To była niełatwa i bolesna decyzja ale musimy zwiększyć ograniczenia w obliczu styczniowego powrotu do codzienności" - zaznaczył premier Giuseppe Conte. Dodał, że dotychczasowe restrykcje zaowocowały obniżeniem współczynnika zakażalności o połowę - z 1.7- do 0,86, a nowe zasady to efekt poważnych obaw rządowych ekspertów co do tego, że po okresie świątecznym nastąpi gwałtowny wzrost nowych zakażeń. 

Włochy. Dzienna liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem.Włochy. Dzienna liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Źródło: Our World in Data.

W dni obowiązywania strefy czerwonej wyjście z domu może wiązać się tylko z pracą, wyższą koniecznością i zdrowiem. Władze zrobiły też pewien wyjątek - możliwe będzie przyjęcie w domu do dwóch osób spoza grona tych, którzy mieszkają pod jednym dachem. Premier na konferencji prasowej podkreślił, że rząd zgodził się na takie odwiedziny, by zapewnić minimum relacji międzyludzkich w czasie świąt. Zastrzegł, że chodzi o ograniczenie przemieszczania się i że policja nie będzie sprawdzała domów.

Sebastian Kurtz Austria wprowadza twardy lockdown. Zakaz wychodzenie z domu bez uzasadnionej potrzeby

Europa zaostrza restrykcje

Włochy dołączyły tym samym do państw, które zaostrzyły obostrzenia epidemiczne, wprowadzając tak zwany lockdown - zamknięcie kraju, zwykle częściowe. Między innymi od dziś mieszkańców Słowacji obowiązuje zakaz wychodzenia z domów, za wyjątkiem wyjścia do pracy, na zakupy lub do lekarza. Zamknięto tam też wszystkie sklepy oprócz tych, które sprzedają produkty pierwszej potrzeby.

Lockdowny w Europie na święta. Lockdown w Europie. Niemcy zamykają sklepy, w Słowacji zakaz wychodzenia z domu

Także od 19 grudnia około dwie trzecie mieszkańców Anglii znalazło się w trzeciej, najwyższej strefie zagrożenia koronawirusem. W takiej strefie zamknięte są hotele, restauracje i puby, choć sklepy niesprzedające podstawowych produktów, dozwolona jest też działalność usługowa, taka jak fryzjerska.

Również polski rząd zdecydował się wprowadzić pewne ograniczenia, choć u nas obowiązywać zaczną one dopiero po świętach. Od 28 grudnia do 17 stycznia hotele mają być zupełnie zamknięte (za pewnymi wyjątkami, jak np. dla medyków, ale zakazane będzie przyjmowanie gości podróżujących służbowo), nieczynne będą też stoki narciarskie oraz sklepy w galeriach handlowych inne niż markety oferujące produkty podstawowej potrzeby, drogerie, apteki i księgarnie. W sylwestra będzie obowiązywać zakaz przemieszczania się. Premier Mateusz Morawiecki nie wyklucza kolejnych obostrzeń. 

Więcej o: