Szczepionka na COVID-19 w galeriach handlowych? Apel do premiera Morawieckiego

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zwrócił się do Mateusza Morawieckiego z apelem o stworzenie ogólnodostępnych punktów szczepień w centrach handlowych. Handlowcy deklarują pełne wsparcie dla rządu.

"Pandemia wstrząsnęła nami i w bezprecedensowy sposób odmieniła naszą rzeczywistość, dlatego rozumiemy, że przyszedł czas, kiedy należy razem działać dla wspólnego dobra, jakim jest zdrowie i bezpieczeństwo Polaków. W imieniu firm handlowych i usługowych zrzeszonych w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług deklarujemy wsparcie w postaci udostępnienia naszych zasobów i infrastruktury na terenie centrów handlowych w celu zorganizowania ogólnodostępnych punktów szczepień" - zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług w komunikacie cytowanym przez portal dlahandlu.pl

Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?

ZPPHiU apeluje o stworzenie punktów szczepień w centrach handlowych 

Handlowcy podkreślili, że zdają sobie sprawę z tego, że ich inicjatywa wymaga dopracowania na wielu poziomach. "Uznaliśmy jednak, że tego typu deklaracja jest ważnym gestem na tym etapie ogólnokrajowych przygotowań do masowych szczepień (...). 'Los gospodarczy Polski, nasza przyszłość, przyszłość następnych pokoleń jest uzależniona od tego, czy pokonamy koronawirusa' jesteśmy skłonni wesprzeć działania rządu z pełną mocą" - powołali się na słowa premiera. 

Kto i kiedy będzie mógł zostać zaszczepiony?

W niedzielę 27 grudnia ruszył w Polsce Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Na początku szczepieni są pracownicy systemu opieki zdrowotnej. W kolejnych etapach szczepieni mają być m.in. pensjonariusze DPS-ów czy ZOL-i, a także służby mundurowe i osoby powyżej 60. roku życia. Jak najszybsze "wyszczepienie" seniorów jest kluczowe z dwóch powodów. Po pierwsze - to oni zwykle najciężej przechodzą COVID-19 i umierają. Po drugie - zaszczepienie najstarszych osób powinno przynieść poważną ulgę całemu, także temu "niecovidowemu", systemowi opieki zdrowotnej.

"W drugim i trzecim etapie szczepione będą kolejne osoby - tj. młodsze i wykonujące mniej strategiczne z punktu widzenia walki z epidemią zawody. Priorytet będą miały osoby z chorobami współistniejącymi oraz osoby pracujące w zawodach wymagających częstego kontaktu z innymi - np. nauczyciele, przedstawiciele transportu publicznego, urzędnicy. Aczkolwiek rząd zastrzega w swojej strategii, że szczegóły zostaną opracowane po etapie zerowym i pierwszym" - zaznaczył w swoim tekście Mikołaj Fidziński z Next.gazeta.pl.

Więcej o: