Michał Dworczyk: Moderna może dostarczyć około 800 tys. dawek szczepionki do końca marca

W poniedziałek 4 stycznia Europejska Agencja Leków rozpoczyna posiedzenie, na którym zajmie się dopuszczeniem do użytku szczepionki na koronawirusa firmy Moderna. Michał Dworczyk zdradził, jak dużo dawek tego preparatu trafi do Polski do marca 2021 roku.
Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?

- Wiele wskazuje na to, że dziś, bądź w ciągu najbliższych dwóch dni, zostanie dopuszczona do użytkowania na terenie Unii Europejskiej kolejna szczepionka firmy Moderna. Mamy deklarację na podstawie umowy z firmą Moderna, że firma może dostarczyć do końca pierwszego kwartału 2021 roku ok. 800 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 - powiedział w Radiu ZET szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Oznacza to szczepienia dla kolejnych 400 tys. osób.

Michał Dworczyk o umowie z Moderną: Do marca 2021 roku 800 tys. dawek szczepionki dla 400 tys. osób

Wcześniej Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. szczepień, mówił, że szczepienia osób z pierwszego etapu mogą ruszyć już w ostatnim tygodniu stycznia. Zależeć to będzie jednak od dostaw preparatów do Polski. W grupie, która obejmuje seniorów, pensjonariuszy DPS-ów, nauczycieli i służby mundurowe, znajduje się łącznie około 10 milionów osób.

W poniedziałek na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował kolejny transport szczepionek przeciw COVID-19 firmy Pfizer-BioNTech. Jest to 360 tysięcy dawek. Do szpitali trafi 152 tys. dawek, które powinny być wykorzystane do końca tygodnia.

Szczepienie Nieoficjalnie: Rząd wprowadzi zmiany w dystrybucji szczepionek

Szczepionka firmy Moderna nie potrzebuje tak niskiej temperatury jak preparat Pfizera

W grudniu amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła szczepionkę Moderna do masowych szczepień w trybie ratunkowym. Podobnie jak w przypadku szczepionki Pfizera, eksperci uznali, że korzyści szczepionki Moderna przewyższają ewentualne ryzyko zaszczepienia nią osób w wieku co najmniej 18 lat.

Szczepionka Szczepionki na koronawirusa - czym się różnią? [Pfizer, Moderna, AstraZeneca]

Medykament ta zawiera tzw. matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA), który wywołuje reakcję odpornościową układu immunologicznego u zaszczepionego. Szczepionka musi być przechowywana w temperaturze - 20 stopni Celsjusza (dla porównania szczepionka Pfizer/BioNTech w temperaturze - 75 st. Celsjusza). Podawana jest w dwóch dawkach - kolejna musi być zaaplikowana pacjentowi po 28 dniach od pierwszego szczepienia (w przypadku szczepionki Pfizera po 21 dniach).

Więcej o: