- Wiele wskazuje na to, że dziś, bądź w ciągu najbliższych dwóch dni, zostanie dopuszczona do użytkowania na terenie Unii Europejskiej kolejna szczepionka firmy Moderna. Mamy deklarację na podstawie umowy z firmą Moderna, że firma może dostarczyć do końca pierwszego kwartału 2021 roku ok. 800 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 - powiedział w Radiu ZET szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Oznacza to szczepienia dla kolejnych 400 tys. osób.
Wcześniej Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. szczepień, mówił, że szczepienia osób z pierwszego etapu mogą ruszyć już w ostatnim tygodniu stycznia. Zależeć to będzie jednak od dostaw preparatów do Polski. W grupie, która obejmuje seniorów, pensjonariuszy DPS-ów, nauczycieli i służby mundurowe, znajduje się łącznie około 10 milionów osób.
W poniedziałek na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował kolejny transport szczepionek przeciw COVID-19 firmy Pfizer-BioNTech. Jest to 360 tysięcy dawek. Do szpitali trafi 152 tys. dawek, które powinny być wykorzystane do końca tygodnia.
W grudniu amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła szczepionkę Moderna do masowych szczepień w trybie ratunkowym. Podobnie jak w przypadku szczepionki Pfizera, eksperci uznali, że korzyści szczepionki Moderna przewyższają ewentualne ryzyko zaszczepienia nią osób w wieku co najmniej 18 lat.
Medykament ta zawiera tzw. matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA), który wywołuje reakcję odpornościową układu immunologicznego u zaszczepionego. Szczepionka musi być przechowywana w temperaturze - 20 stopni Celsjusza (dla porównania szczepionka Pfizer/BioNTech w temperaturze - 75 st. Celsjusza). Podawana jest w dwóch dawkach - kolejna musi być zaaplikowana pacjentowi po 28 dniach od pierwszego szczepienia (w przypadku szczepionki Pfizera po 21 dniach).