Czechy. Obowiązek noszenia maseczek FFP2 zostanie wprowadzony nieco później

Minister zdrowia Czech Jan Blatny poinformował w poniedziałek wieczorem, że zapowiadany nakaz noszenia masek FFP2 wejdzie w życie nie we wtorek, a o północy ze środy na czwartek. Maseczki z innych materiałów nie będą akceptowane w sklepach i w komunikacji.

Termin obowiązywania masek typu FFP2, ewentualnie - dwóch maseczek chirurgicznych jednocześnie, został przełożony z uwagi na trwające prawie osiem godzin posiedzenie rządu, na którym podejmowano decyzję w tej sprawie.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że chociaż zapowiedź obowiązku noszenia masek FFP2 pojawiła się dużo wcześniej, to jednak uznano, że oficjalna decyzja w tej sprawie nie powinna była być ogłaszana zaledwie parę godzin przed jej wejściem w życie.

Czechy wprowadzają obowiązkowe maski FFP2

Minister sprecyzował, że maski FFP2 lub podobnej jakości będą obowiązkowe w środkach komunikacji, na przystankach i peronach, a także na lotniskach. Obowiązek dotyczyć będzie także pobytu w działających sklepach i zakładach usługowych, przychodniach oraz domach opieki społecznej.

Nakaz nakładania masek tego typu dotyczy też samochodów, jeśli podróżują nimi osoby, które na co dzień nie mieszkają wspólnie.

Rząd Czech zdecydował w poniedziałek o przekazaniu za pośrednictwem banków żywności ok. 7,5 mln masek FFP2 dla najuboższych.

Blatny poinformował również, że osoby, które już zostały zaszczepione przeciwko COVID-19, nie będą obowiązane do kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą zakażoną. Zmiana ta - jak podkreślił minister - "ma zachęcać do poddawania się szczepieniom".

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Czy będą zmiany w zasadach zasłaniania ust i nosa? "Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami"

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Więcej o: