Norwegia: premier zapowiada kolejne restrykcje. "Zajęło to więcej czasu niż sobie wyobrażaliśmy"

Premier Norwegii Erna Solberg zapowiedziała w niedzielę wprowadzenie kolejnych restrykcji w związku z pandemią Covid-19. "Przed nami wzgórze, które musimy przejść" - powiedziała w orędziu telewizyjnym wygłoszonym prawie rok po ogłoszeniu lockdownu.
Zobacz wideo Chiny, koronawirusowe sekrety i spiskowe teorie. "Trzeba się cofnąć do roku 2002"

"Nie wiedzieliśmy wtedy (12 marca 2020 roku), że ten kryzys potrwa aż rok. Zajęło to więcej czasu niż sobie wyobrażaliśmy, ale musimy wytrwać trochę dłużej" - zaapelowała Solberg do Norwegów.

Koronawirus. Norwegia zapowiada wprowadzenie nowych obostrzeń

Szefowa rządu przypomniała, że niektóre gminy, jak np. stolica kraju Oslo, już wprowadziły bardzo surowe obostrzenia, inne samorządy będą je wprowadzać. "Zanim będziemy je łagodzić i ostatecznie uchylimy, prawdopodobnie będziemy zmuszeni wprowadzić kolejne surowe środki ogólnokrajowe" - zapowiedziała Solberg.

Norwegia jest krajem, który utrzymuje jeden z najniższych wskaźników zakażeń koronawirusem, ale w ostatnim czasie kraj boryka się ze wzrostem zachorowań spowodowanych wystąpieniem nowych wariantów koronawirusa. Jego brytyjska odmiana, uważana za bardziej zaraźliwą, wkrótce będzie dominująca.

Strach przed trzecią falą 

W ciągu ostatniego tygodnia potwierdzono w Norwegii 3821 przypadków koronawirusa. Łącznie od początku pandemii na Covid-19 zachorowało w kraju 74 827 osób, a zmarło 636.

Premier Solberg 12 marca 2020 roku ogłosiła zamknięcie społeczeństwa. Do lata restrykcje zostały złagodzone, po czym liczba zakażeń ponownie zaczęła rosnąć, m.in. za sprawą statków wycieczkowych pływających po norweskich fiordach. Szczyt drugiej fali nastąpił w styczniu bieżącego roku. Liczba nowych zakażeń zmalała po wprowadzeniu surowych restrykcji, które polegały m.in. na zamknięciu granic dla pracowników tymczasowych z zagranicy. Mimo utrzymywania obostrzeń, od początku lutego obserwowany jest trend wzrostowy mogący zapowiadać trzecią falę pandemii. (PAP)

zys/ ap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: