Odmrażanie gospodarki. Minister zdrowia podał kolejność. Najpierw fryzjerzy, restauracje na końcu

Najpierw fryzjerzy, potem galerie i hotele, a na końcu restauracje i fitness - tak będzie wyglądało odmrażanie gospodarki według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Większość restrykcji może zostać zniesiona na przełomie maja i czerwca. Dziś poznamy szczegółowy plan znoszenia restrykcji. Co wiemy do tej pory?
Zobacz wideo Czy powrót do tzw. pełnej normalności jest możliwy jeszcze w 2021 roku?

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił we wtorek, w jakiej kolejności będą odmrażane poszczególne branże przy znoszeniu lockdownu. Część przedsiębiorców może wznowić swoją działalność jeszcze przed majówką.

Większość obostrzeń może zostać zniesiona na przełomie maja i czerwca

W najbliższym czasie należy spodziewać się lekkiego regionalnego luzowania obostrzeń. Obecnie trwają dyskusje nad przywróceniem działania galerii handlowych oraz salonów fryzjerskich w wybranych województwach - powiedział w Radiu ZET minister zdrowia Adam Niedzielski. Następnie rząd ma podejmować bardziej zdecydowane działania. Szef resortu zdrowia przewiduje, że większość restrykcji zostanie zniesiona na przełomie maja i czerwca 2021 roku.

Jak będzie wyglądała kolejność odmrażania gospodarki? Z zapowiedzi ministra zdrowia wynika, że w pierwszej kolejności będą przywracane usługi fryzjerskie i kosmetyczne oraz drobne usługi. Następnie przywrócony zostanie handel wielkopowierzchniowy - w pierwszej kolejności nastąpi otwarcie sklepów budowlanych, a potem również galerii handlowych. - Gdzieś też w perspektywie pojawiają się hotele, a na końcu prawdopodobnie restauracje i fitnessy - zapowiedział w Radiu ZET Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia dodał, że rząd próbuje pogodzić zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa z otwieraniem gospodarki. W tym celu może zostać wydane pozwolenie na otwarcie ogródków piwnych przy restauracjach i serwowanie posiłków na świeżym powietrzu.

Premier Mateusz Morawiecki: Jeszcze kilka tygodni

Podobnego zdania w kwestii odmrażania gospodarki jest premier Mateusz Morawiecki. Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Lublinie zapowiedział, że na przełomie maja i czerwca będzie można poluzować znaczną część obostrzeń. - Dzieli nas kilka tygodni - mówił premier. Morawiecki podkreślił również, że wszystko zależy od tempa i zainteresowania szczepieniami przeciwko COVID-19.

Z kolei wicepremier Jacek Sasin ogłosił w poniedziałek, że jesteśmy na dobrej drodze do odmrożenia gospodarki dzięki akcji szczepień, która "bardzo dobrze się rozwija". - Nie da się w nieskończoność zamrażać gospodarki - zaznaczył. W ocenie Sasina, duże firmy już przygotowują się na okres po pandemii, aby szybko odrobić straty.

Na konferencji prasowej poznamy plan odmrażania gospodarki

Dziś (21 kwietnia) o godzinie 12:30 odbędzie się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której poznamy plan odmrażania gospodarki. Przypomnijmy, że 19 kwietnia nastąpiło otwarcie żłobków i przedszkoli. Aktualne obostrzenia w większości obowiązują do 25 kwietnia, a hotele i obiekty noclegowe pozostaną zamknięte do 3 maja.

Więcej o: