Centra handlowe otworzyły pierwsze punkty szczepień. Warszawa, Łódź, Opole - może przyjść każdy [ADRESY]

Centra handlowe włączają się w akcję promocji szczepień #OstatniaProsta - poinformowała w czwartek Polska Rada Centrów Handlowych. Dodała, że już działa 8 pilotażowych punktów szczepień na terenie centrów handlowych i powstają kolejne, dostępne dla wszystkich zainteresowanych.
Zobacz wideo Kiedy będą dostępne szczepienia w aptekach, galeriach handlowych? Czym będzie można się tam zaszczepić?

Podczas rozmów z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz Narodowym Funduszem Zdrowia PRCH zadeklarowało, że dzięki dynamicznie rosnącej liczbie klientów oraz znaczeniu dla lokalnych społeczności, centra handlowe mogą zapewnić wielomilionowe dotarcie z informacjami o szczepieniach - poinformowała Rada.

Dodała, że branża zadeklarowała również otwartość na możliwość organizacji, dodatkowych punktów szczepień, na terenie obiektów handlowych, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych.

.Wariant Delta. 'Stąpamy po cienkim lodzie'. Punkt zwrotny w statystykach

Galerie handlowe będą promować szczepienia

Według prezesa Polskiej Rady Centrów Handlowych Jana Dębskiego centra handlowe mogą zapewnić dotarcie do milionów ludzi. - Są usytuowane w dogodnych miejscach, doskonale skomunikowane oraz rozpoznawalne wśród lokalnych społeczności. To miejsca zintegrowane z tkanką miast i lokalnym środowiskiem - wskazał.

Dodał, że od początku pandemii branża nie tylko prowadzi szeroko zakrojoną akcję edukacyjną wśród klientów promującą odpowiedzialne zachowania podczas zakupów, ale również skrupulatnie dostosowała się do obowiązujących obostrzeń oraz pomagała lokalnym społecznościom i służbom medycznym.

Wskazał, że zarówno małe galerie handlowe, jak i te duże, położone w centrach miast wojewódzkich czy na obrzeżach miejscowości powiatowych, są chętnie odwiedzane przez bardzo różnych klientów reprezentujących wszystkie pokolenia. - Właśnie dlatego podjęliśmy decyzję, żeby rekomendować solidarne wsparcie działań chroniących zdrowie Polaków - wyjaśnił.

Podkreślił, że priorytetem dla PRCH oraz wspólnym celem dla firm zrzeszonych w stowarzyszeniu jest to, aby edukując i promując postawy odpowiedzialne społecznie, nie dopuścić do kolejnej fali pandemii.

- Dlatego apelujemy do właścicieli i zarządców obiektów handlowych o włączenie się w akcję promocji szczepień - dodał Dębski.

Nie zaszczepiłeś się? Otrzymasz telefon od ministra. Nie zaszczepiłeś się? Otrzymasz telefon od ministra. "Milion połączeń"

Warszawa, Łódź, Opole. Pierwsze pilotażowe punkty szczepień w centrach handlowych

- Obserwujemy sytuację w innych krajach, analizujemy opinie ekspertów i nie mamy wątpliwości, że nadszedł moment, aby wykorzystać olbrzymi potencjał centrów handlowych. Podzielamy opinie uznanych autorytetów, że jedynym znanym bezpiecznym i skutecznym sposobem na zatrzymanie pandemii jest uzyskanie zbiorowej odporności społeczeństwa poprzez masowe szczepienia. Dlatego zachęcamy nie tylko do włączenia się w akcję promocji szczepień pro bono, ale także do podejmowania rozmów z organizatorami szczepień, w których efekcie takie punkty będą mogły powstawać w samych galeriach - wskazał.

Jak zaznaczył dzięki efektywnym rozmowom prowadzonym z NFZ, Ministerstwem Zdrowia oraz GIS udało nam się wypracować ramowe wytyczne dla takiej współpracy.

PRCH podała, że zwróciła się już do właścicieli i zarządców centrów handlowych z zaproszeniem do włączenia się do akcji. Udział w akcji promocyjnej pro bono zadeklarowało dotychczas ponad 90 obiektów, które w sumie miesięcznie odwiedza znacząco ponad 24 mln osób.

Obecnie działa 8 pilotażowych punktów szczepień na terenie centrów handlowych:

  • Atrium Mosty w Płocku, ul. Tysiąclecia 2A;
  • Atrium Plejada w Bytomiu, al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 25;
  • Blue City w Warszawie, Al. Jerozolimskie 179;
  • CH Karolinka w Opolu, ul. Wrocławska 152/154;
  • M1 w Markach, ul. Piłsudskiego 1;
  • CH Platan w Zabrzu, ul. Plac Teatralny 12;
  • Manufaktura w Łodzi, ul. Drewnowska 58;
  • Plaza Toruń, ul. Broniewskiego 90.

Planowana jest organizacja co najmniej kilkunastu kolejnych punktów w całej Polsce, część zacznie działać jeszcze w czerwcu.

Polska Rada Centrów Handlowych jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym ponad 200 firm działających w branży miejsc handlu i usług. 70 proc. powierzchni centrów handlowych w Polsce jest w rękach firm stowarzyszonych w PRCH. 

*

autorki: Longina Grzegórska-Szpyt/ lgs/ drag/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: