Tatrzańska Izba Gospodarcza: Hotelarze nie mogą gromadzić danych o zaszczepionych turystach

- Hotelarze nie mogą żądać od turystów informacji o szczepieniu. Goście mogą dobrowolnie oświadczyć, że posiadają certyfikat covidowy, ale dane te nie mogą być w żaden sposób archiwizowane i przetwarzane - powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Rozpoczął się sezon wakacyjny, a grafiki rezerwacji hoteli pod Tatrami są już niemal wypełnione. Jak będzie wyglądać tegoroczny sezon w cieniu pandemii koronawirusa i panujących wciąż obostrzeń?

Zobacz wideo Od 1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych

Obostrzenia rządowe a urlopy Polaków. Czy hotelarze mają prawo gromadzić dane o zaszczepionych?

Zgodnie z wytycznymi, w obiektach hotelarskich może być zajętych 75 proc. pokoi. Limit ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 oraz dzieci poniżej 12. roku życia. Tatrzańska Izba Gospodarcza zwraca jednak uwagę, że nadal nie ma regulacji prawnych dotyczących gromadzenia od gości danych dotyczących szczepień.

- Na dzień dzisiejszy nie ma podstawy prawnej ani oficjalnej interpretacji dotyczącej przepisów, według których hotelarz czy kwaterodawca miałby prawo domagać się od turystów przedstawienia certyfikatu covidowego - wskazał Wagner.

Zwrócił jednak uwagę, że turysta może dobrowolnie oświadczyć, że jest zaszczepiony, jednak hotelarze - zgodnie z interpretacją Urzędu Ochrony Danych Osobowych, nie mogą w żaden sposób archiwizować i przetwarzać takich danych. - Nawet jeżeli gość podpisze zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych, to my i tak nie możemy ich archiwizować, a konsekwencją jest to, że w razie kontroli sanepidu z policją nie możemy wskazać pokoi, w których są goście zaszczepieni - powiedział.

Dodał, że recepcjoniści dają swoim gościom ankiety covidowe, w których zawarte są pytania o szczepienia.

- Oczywiście turyści mogą takiej ankiety nie podpisać, natomiast to działa w dwie strony. Trzeba zaznaczyć, że gościom zależy na tym, żeby ich przyjąć, więc najczęściej sami już w komunikacji mailowej wysyłają skany swoich certyfikatów covidowych, więc w sukurs hotelarzom przychodzi popyt na rynku turystycznym - dodał Wagner.

Podkreślił on, że od dzieci do 12. roku życia niewymagane są szczepienia, dlatego per saldo ilość gości w obiektach hotelarskich radykalnie podskoczyła wraz z rozpoczęciem wakacji.

Autor: Szymon Bafia / PAP

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: