Wariant Delta zaczyna dominować w Polsce. Wiceminister zdrowia podaje nowe dane

- Na dziś mamy 246 potwierdzonych przypadków mutacji Delta. To prawie 70 proc. wszystkich próbek, które badamy - mówił w poniedziałek w rozmowie z Polskim Radiem wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wariant Delta zaczyna dominować w całej Europie, także w Polsce. Na dziś mamy 246 potwierdzonych przypadków mutacji Delta, to prawie 70 proc. wszystkich próbek, które badamy

- mówił w "Sygnałach Dnia" w Radiowej Jedynce w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał przy tym, że dane te "mogą być mylące, bo próbek i zakażeń mamy w tym momencie niewiele". 

Mimo wszystko dane wskazują, że odsetek zakażeń wywołanych przez mutację Delta w ogólnej liczbie przypadków rośnie w Polsce szybko. Jeszcze 21 lipca Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka mówił, ta mutacja odpowiada za 45-46 proc. wszystkich zakażeń w Polsce. Saczka mówił wówczas o 196 przypadkach Delty w Polsce.

Epidemia koronawirusa Izrael. Szczepionka w 91 proc. chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19

Kraska: Lekarze rodzinni włączeni do akcji szczepień

Wiceminister Waldemar Kraska przekonywał, że wszystkie szczepionki, pod warunkiem pełnego zaszczepienia, są skutecznym sposobem na opanowanie pandemii i uratowanie ludzkich żyć. 

Nawet jak zachorujemy, to ten przebieg zakażenia jest zdecydowanie łagodniejszy. To są bóle mięśniowe, bóle głowy, niewielkie podwyższenie gorączki. Bardzo jednoznacznie musimy powiedzieć - szczepienia zabezpieczają nas nie tylko przed śmiercią, ale także przed ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem

- mówił wiceminister Waldemar Kraska

Gość Sygnałów Dnia dodał, że do programu szczepień włączeni zostali lekarze rodzinni, co powinno spowodować wzrost liczby wykonywanych zastrzyków, szczególnie wśród grup wysokiego ryzyka. Był to jeden z postulatów, o którym niedawno mówił w rozmowie z Gazeta.pl dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej.

Według wiceministra Kraski, wysoki poziom zaszczepienia społeczeństwa pozwoli na zmniejszenie spodziewanej na jesieni kolejnej fali zakażeń koronawirusem. Do tej pory w Polsce wykonano ponad 33 miliony szczepień. W pełni zaszczepionych jest prawie 17 milionów osób.

. W tych regionach obostrzenia "w pierwszej kolejności". Komu i co grozi?

Polska jest krajem, który notuje obecnie właściwie najmniej nowych zakażeń koronawirusem w Europie. Jednak rząd mimo wszystko bije na alarm - wskazuje, że liczby znów zaczęły rosnąć. Obawia się też, że niezadowalający poziom "wyszczepienia" w społeczeństwie może przynieść kolejną wysoką falę zakażeń, nie wyklucza też powrotu obostrzeń m.in. w regionach, gdzie stosunkowo najmniej osób przyjęło szczepionki.

Tymczasem w Europie pierwszy raz od ponad miesiąca liczba nowych zakażeń (liczona średnią siedmiodniową - dane za ourworldindata.org) zaczęła delikatnie spadać. Nadal jest ich jednak dużo - najwięcej od przełomu kwietnia i maja br.

embed
Więcej o: