Twardy lockdown w Polsce? Adam Niedzielski: Nie można niczego wykluczyć

Adam Niedzielski został zapytany o to, czy w Polsce mogą zostać wprowadzone bardziej restrykcyjne obostrzenia. Minister zdrowia przyznał, że na razie "niczego nie można wykluczyć", jednak na razie za mało wiadomo o nowym wariancie koronawirusa, by podejmować takie decyzje.

Adam Niedzielski w rozmowie w Radiu ZET przyznał, że na horyzoncie widać już widmo kolejnej, piątej epidemii koronawirusa. - Według naszych pierwszych prognoz - a te prognozy w tej chwili są bardzo obciążone ryzykiem, w tym sensie ta doza niepewności jest bardzo duża - wygląda na to, że druga połowa stycznia będzie tym momentem, kiedy zacznie się fala związana z omikronem - wyjaśniał minister zdrowia.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo zdrowia rozważa wprowadzenie lockdownu?

Szef resortu zdrowia twierdzi też, że obowiązujące od połowy grudnia obostrzenia w Polsce "w poważny sposób ograniczają mobilność i ryzyko zakażenia koronawirusem". Dotyczy to także ograniczenia nauki stacjonarnej w szkołach na trzy tygodnie. 

Adam Niedzielski został zapytany również o to, czy jest możliwość wprowadzenia twardego lockdownu. - Nie można niczego wykluczyć, ponieważ w tej chwili za mało wiemy na temat omikrona oraz jego charakterystyki, jeśli chodzi o zakaźność i zjadliwość. Epidemia jest bardzo dynamiczna, mamy nową sytuacją dotyczącą pojawienia się omikrona. Jeśli będziemy mieli kryzys, jakiego do tej pory nie mieliśmy, to oczywiście te narzędzia będziemy stosować coraz szerzej - odpowiedział.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Biurowiec Obowiązkowe testy na COVID-19. "Podwładni nie będą mogli odmówić"

Szef resortu, pytany o to, czy po 31 stycznia nastąpią zmiany w obowiązujących restrykcjach, powiedział, że wspomniana przez dziennikarkę data "jest umowna". - Jeżeli sytuacja będzie się pogarszać, to oczywiście te restrykcje mogą zostać zaostrzone o wiele wcześniej - podkreślił Niedzielski.

Adam Niedzielski zaznaczył również, że rozważane są także "wszystkie scenariusze" dotyczące obowiązkowych szczepień dla dorosłych. Ministerstwo Zdrowia ma nawet prowadzić w tej sprawie rozmowy m.in. z Przemysławem Czarnkiem.

Szampańska zabawa u Morawieckiego i 13 ton mięsa. Ujawniamy szczegóły nowego przetargu dla Kancelarii Premiera, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów 843 mln zł chce wydać w 2022 kancelaria premiera. To duuużo więcej niż w 2021

Więcej o: