Aplikacja na telefon wykryje grypę i COVID-19 w 25 min. Za ułamek kosztów testu PCR

Dzięki zestawowi laboratoryjnemu oraz odpowiedniej aplikacji smartfon może posłużyć do wykrywania COVID-19 i grypy - informuje pismo "JAMA Network Open". Nowa aplikacja wykorzystuje aparat w smartfonie i stawia diagnozę w niecałe pół godziny.

Aplikację Bacticount i aparaturę opracował zespół badawczy złożony z naukowców i współpracowników z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara (USA). Dzięki nim udało się uzyskać szybką i dokładną diagnozę COVID-19, wariantów COVID-19 i wirusów grypy. Aplikacja wykorzystuje kamerę smartfona do oceny reakcji chemicznej i stawia diagnozę w 25 minut - za ułamek kosztów obecnych metod diagnostycznych. Aplikacja i metodologia są bezpłatne i ogólnodostępne dla wszystkich.

COVID-19 i grypa. Aplikacja zdiagnozuje zakażenie. Jak działa?

Proces, zwany smart-LAMP, jest prosty i bezpośredni. Pobrana od pacjenta niewielka próbka śliny jest zbierana i analizowana przez aplikację na smartfona za pomocą wbudowanej w telefon kamery i prostego zestawu diagnostycznego. Nie są wymagane żadne dodatkowe materiały specjalistyczne.

Zobacz wideo Dlaczego szczepi się również osoby, które przechorowały wirusa?

Za najbardziej wiarygodne uważane są wyniki czułych i dokładnych testów PCR. Jednak są one drogie, powolne i muszą być wykonywane w laboratorium. Testy LAMP okazały się równie czułe i dokładne co PCR, ale wymagają znacznie mniej czasu i są dużo tańsze, a ponadto możliwe do wykonania w przychodni, a nawet - jeśli posiadalibyśmy odpowiednie wyposażenie - w warunkach domowych.

Test wykonuje się, umieszczając ślinę w zestawie testowym, składającym się z gorącej płytki, z której ślina wkraplana jest następnie - jak czytamy na serwisie komputerswiat.pl - "do reaktywnego roztworu zaprojektowanego do amplifikacji wirusowego RNA". W kolejnym kroku próbkę należy odpowiednio prześwietlić i przykryć kartonowym pudełkiem z przyklejoną lampką LED. Dzięki temu kamera smartfona widzi reakcje barwne. Jeśli patogeny są obecne, sondy fluoryzują jasnym czerwonym światłem.

Zestaw laboratoryjny można wyprodukować za mniej niż 100 USD (ok. 400 zł) - wystarczy niewiele więcej niż smartfon, płytka grzejna i oświetlenie LED. Testy przesiewowe można przeprowadzić za mniej niż 7 USD za jeden (ok. 28,5 zł) - to o wiele mniej, niż kosztuje szybki test antygenowy czy też test PCR.

System należy do najszybszych, najczulszych i przystępnych cenowo znanych testów (co autorzy badania sprawdzili ze standardami amerykańskich Centrów Kontroli Chorób, CDC). Przy tym można go łatwo dostosować do innych patogenów o potencjale pandemicznym, w tym grypy. Zapewnia również platformę do niedrogich testów domowych. Minus to fakt, że aplikacja dostępna jest obecnie jedynie na smartfony Samsung Galaxy S9, ze względu na specyficzne ustawienia aparatu.

Projektem kierowali profesorowie Michael Mahan, David Low i Charles Samuel z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, a także lekarze ze szpitala Santa Barbara Cottage Hospital: Jeffrey Fried i Lynn Fitzgibbons. Dodatkowymi współpracownikami są naukowcy z UCSB: Douglas Heithoff, Lucien Barnes, Scott Mahan i Gary Fox, a także naukowcy z Cottage Hospital: dr Katherine Arn, dr Andrew Bishop i dr Sarah Ettinger.

Aplikacja do wykrywania COVID-19 dostępna jest w sklepie Google Play

- Ponieważ nowe warianty COVID-19 pojawiają się na całym świecie, testowanie i wykrywanie pozostają niezbędne do kontroli pandemii - powiedział główny autor, prof. Michael Mahan. - Prawie połowa światowej populacji posiada smartfony i wierzymy, że ma to potencjał, aby zapewnić sprawiedliwy i równy dostęp do precyzyjnej medycyny diagnostycznej.

- SmaRT-LAMP może wykrywać COVID-19 i może być łatwo modyfikowany w celu wykrywania nowych wariantów i innych patogenów o potencjale pandemicznym, w tym grypy – dodał prof. Samuel.

Bezpłatna, niestandardowa aplikacja została opracowana dla systemu operacyjnego Android, Można ją pobrać i zainstalować ze sklepu Google Play. Po otwarciu aplikacji użytkownik otrzymuje opcję samouczka krok po kroku przed uruchomieniem próbek testowych.

Jak podkreślają autorzy, szybkie i niedrogie testowanie wrażliwych populacji jest niezwykle ważne, a wczesne wykrywanie i kwarantanna mogą również zmniejszyć ryzyko przyszłych globalnych epidemii.

Pełny artykuł o aplikacji znajduje się na tej stronie.

***

Autor: Paweł Wernicki (PAP)

Koronawirus: Wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: