- Widzieliśmy, jak wirus ewoluuje, mutuje [...] więc będą kolejne jego warianty, także te budzące obawę (ang. VOC - variant of concern), zatem nie jest to koniec pandemii - mówiła Swaminathan podczas konferencji prasowej w Kapsztadzie.
Na briefingu w RPA przedstawicielka WHO podkreśliła, że w skali globalnej z powodu COVID-19 codziennie umiera pomiędzy 11 a 12 tys. osób, a większość z nich nie przeszła szczepień przeciwko tej chorobie.
Nawiązując do podanych statystyk, główna doradczyni naukowa WHO zaznaczyła, że z tego powodu należy zwiększyć produkcję szczepionek, zapewniając ich sprawiedliwą dystrybucję.
W środę podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że "mamy do czynienia z początkiem końca pandemii". - Z mojego punktu widzenia widać, że luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże i w zasadzie w lutym wyczerpie się [...] poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej - mówił Niedzielski.
- Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji [...] czy wprowadzenia łagodniejszych regulacji - tak, żebyśmy w wiosnę weszli w normalnym trybie funkcjonowania - dodał minister zdrowia.
- Tak jak często byłem pesymistą, w tej sytuacji jestem optymistą - mamy tak naprawdę do czynienia z początkiem końca pandemii - ocenił Niedzielski.
Autorka: Agata Zbieg
ska/ adj/ agz/ joz/
Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl