-
Nie jesteśmy drugą Argentyną. Ale jak bardzo Polska jest tak naprawdę zadłużona?
"Czy Polska jest drugą Argentyną albo Grecją, jak straszą politycy? Oczywiście, nie. Czy rząd Mateusza Morawieckiego zadłuża nasz kraj niemądrze? Oczywiście, tak" - pisze Karolina Hytrek-Prosiecka. Jak to więc jest z polskim długiem?
-
Co się dzieje na rynku pracy? "W Polsce żyjemy z obsesją stopy bezrobocia"
- Bezrobocie w Polsce już nigdy nie będzie wysokie, a imigracja nie jest jedynym sposobem znalezienia "rąk do pracy" - uważa prof. Joanna Tyrowicz. O tym, co teraz jest najważniejsze na rynku pracy w Polsce, kim są naprawdę bezrobotni i komu zagraża automatyzacja z ekonomistką rozmawia Karolina Hytrek-Prosiecka.
-
Sztuczna inteligencja wesprze polski biznes w Ukrainie. Czy pomoże zarobić na odbudowie?
To będzie największy program odbudowy w Europie po II wojnie światowej. To także setki tysięcy miejsc pracy i kontraktów, na których mogą zarobić firmy spoza Ukrainy, w tym polskie. Czy wykorzystamy szansę? Polski rząd wierzy, że pociąg jeszcze nie odjechał.
-
Hytrek-Prosiecka: Konfederacja daje proste rozwiązania na skomplikowane problemy, bo po prostu ich nie rozumie
Co Konfederacja wie o zdrowiu? Wie trochę. Daje proste rozwiązania na skomplikowane problemy, bo po prostu ich nie rozumie - pisze Karolina Hytrek-Prosiecka, dziennikarka Gazeta.pl i prowadząca Poranną Rozmowę i Studio Biznes.
-
Tyrowicz: Należy się spodziewać wyższego odczytu inflacji za luty, być może także korekty za styczeń
Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej zaznaczyła także, że uważa za "groźne i nieodpowiedzialne obniżanie stóp procentowych do 2025 roku". Dodała, że polityka pieniężna powinna być obecnie "restrykcyjna".
-
Marek Belka w Gazeta.pl: To nie polski system bankowy stanie na skraju bankructwa, tylko Polska
- To nie polski system bankowy stanie na skraju bankructwa, tylko Polska stanie na skraju bankructwa - tak Marek Belka, były szef NBP i były minister finansów skomentował w Porannej Rozmowie Gazeta.pl decyzję rzecznika TSUE w sprawie kredytów frankowych.
-
"Najbardziej na ubóstwo narażone są rodziny z dziećmi, w najgorszej sytuacji rodziny wielopokoleniowe"
Transfery prawdopodobnie nie działają. W Polsce mamy dwa typy narzędzi polityki społecznej: albo bezpośrednie transfery do określonych grup, albo stworzenie warunków, które pomogą ludziom samodzielnie wyjść z ubóstwa. I do tej pory, niezależnie od opcji politycznej, która była u władzy, stosowano narzędzia z obu tych grup, ale niestety brak jest jakiejkolwiek ewaluacji tych rozwiązań - mówi Katarzyna Bech-Wysocka, ekspertka Instytutu GRAPE, współautorka raportu o ubóstwie w Polsce.