Kalkulator podatkowy pomoże wyliczyć wysokość emerytury. MF pomaga uporządkować bałagan po Polskim Ładzie

Kalkulator podatkowy wreszcie będzie wyliczać także wysokość emerytur i rent. Rozwiązanie wprowadzone przez Ministerstwo Finansów, które miało pomóc w uporządkowaniu bałaganu podatkowego po wprowadzeniu i wielokrotnym reformowaniu Polskiego Ładu bardzo długo nie obsługiwało emerytur. Kalkulator pokaże wysokość miesięcznej emerytury netto w 2021 oraz 2022 roku, oraz wyliczy różnice między wysokością świadczenia.

1 lipca zaczął obowiązywać Polski Ład 2.0. Obniżka PIT z 17 do 12 proc. obejmuje seniorów, których świadczenia wynoszą nie więcej niż 2 500 zł brutto miesięcznie - ma to związek z progiem podatkowym 120 tys. zł.  Według zapowiedzi rządu - zyskać na tym mają ponad trzy miliony emerytów i rencistów. Oznacza to jednak wiele zmian. Jak w tym wszystkim się połapać? 

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Emerytury 2023. Ile wyniosą emerytury po Polskim Ładzie?

Ministerstwo Finansów już 1 lipca uruchomiło kalkulator, który jak czytamy na stronie "ma za zadanie ułatwić podatnikom zrozumienie skutków reformy od 1 lipca 2022 roku. Prezentuje uproszczone rozliczenie miesięczne i roczne". Pomoc ta bardzo długo nie obejmowała jednak seniorów.

W tym miesiącu na stronie internetowej podatki.gov.pl wreszcie pojawiła się możliwość, aby wprowadzić emeryturę lub rentę jako główne źródło przychodu. Jak skorzystać z kalkulatora i wyliczyć wysokość emerytur, aby nie dać oszukać się ZUS-owi? Wyjaśniamy krok po kroku.  

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Emerytury 2023. Kalkulator podatkowy obliczy ich wysokość

Po wejściu ma stronę niskiepodatki-kalkulator.mf.gov.pl [LINK] należy wybrać opcję "emerytura i renta" jako główne źródło przychodu. Następnie należy wybrać czy emerytura jest wypłacana w jednakowej wysokości co miesiąc, czy jest pomniejszana o kwotę zmniejszającą podatek. W tym miejscu należy wpisać wysokość emerytury, a strona poda nam:

  • Dochód netto po rozliczeniu rocznym za 2021 r.,
  • Dochód netto po rozliczeniu rocznym za 2022 r., 
  • Różnica między 2022 r. a 2021 r., 
  • oraz wynagrodzenie miesięczne brutto i netto w 2021 roku i 2022 roku. 

Kalkulator podatkowyKalkulator podatkowy niskiepodatki-kalkulator.mf.gov.pl

Kalkulator podatkowyKalkulator podatkowy niskiepodatki-kalkulator.mf.gov.pl

Przykładowo - jak wynika z wyliczeń kalkulatora Ministerstwa Finansów - osoba otrzymująca emeryturę w wysokości 2700 zł w rozliczeniu rocznym za rok 2021 otrzyma - 27 012,00 zł, a za 2022 rok - 29 196,00 zł. Oznacza to zysk na poziomie 2 184,00 zł. 

Kalkulator podatkowyKalkulator podatkowy niskiepodatki-kalkulator.mf.gov.pl

Więcej o: