Sławomir Nowak szefem ukraińskiego odpowiednika GDDKiA

Były poseł i minister transportu, Sławomir Nowak, został właśnie szefem Ukravtodoru, ukraińskiego odpowiednika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak zapowiada sam Nowak, jego zadanie to reforma Ukrawtodoru oraz włączenie kapitału zagranicznego do modernizacji i budowy dróg na Ukrainie. Jego zdaniem, w tym celu konieczne będzie pogłębienie współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Bankiem Światowym.

O nominacji Sławomira Nowaka na stanowisko szefa Ukravtodoru poinformował na swoim profilu na Twitterze premier Ukrainy, Wołodymyr Hrojsman.

Sławomir Nowak był ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie Donalda Tuska, od 2011 do 2013 roku, kiedy to podał się do dymisji. Powodem były wątpliwości dotyczące jego oświadczenia majątkowego (słynna "afera zegarkowa"). W trakcie swojej kadencji odpowiadał między innymi za przygotowania polskiej sieci transportowej do EURO 2012.

To już drugi Polak kierujący ukraińskim przedsiębiorstwem państwowym. Od kwietnia były prezes PKP Cargo, Wojciech Balczun pełni funkcję dyrektora tamtejszych kolei.

Więcej o: