Ograniczenia dla młodych kierowców na razie nie wejdą w życie. Cepik 2 opóźniony. Nikt nie wie o ile

Robert Kędzierski
Niektóre media informowały pod koniec października, że już 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie nowe przepisy ograniczające uprawnienia młodych kierowców. Sprawdziliśmy: nie trzeba się spieszyć z robieniem prawa jazdy.

1 stycznia 2017 roku, zgodnie z uchwałą z lipca 2015 roku, mają wejść w życie nowe przepisy ograniczające uprawnienia młodych kierowców. Osoby, które otrzymają prawo jazdy wydane po granicznej dacie miałyby obowiązek poruszać się pojazdem oznakowanym listkiem. Nie mogłyby przekraczać 50 km/h w mieście (nawet jeśli znaki zezwalałyby na szybszą jazdę) i 80 km/m w terenie niezabudowanym. Młodzi kierowcy musieliby też przejść dodatkowe szkolenia i bacznie strzec się popełniania wykroczeń.  

Czytaj też: WORD-y przynoszą zyski. Bo kierowcy oblewają... >>> 

Informacje te podawały niektóre media, a nawet rządowa strona systemu. Cepik 2 to nowa wersja System Informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która jest bazą informacji nt. kierowców,  np. o liczbie ich punktów czy uprawnieniach. Patrol policji, który zatrzymuje kierowców do kontroli, widzi w bazie, czy osoba o danym numerze PESEL ma uprawnienia do prowadzenia auta.

W nowej wersji Cepiku danych będzie znacznie więcej. Dojdą np. te o ograniczeniach młodych kierowców. Cepik 2.0 miał działać od stycznia 2017 i tego samego dnia miały wejść w życie nowe przepisy. 

Termin wejścia w życie nowych przepisów został ustalony na 1 stycznia 2017 roku.

- czytamy na stronie cepik.gov.pl. 

Ustaliliśmy jednak, że nie ma potrzeby w pośpiechu zapisywać się na kurs czy egzamin. Nie trzeba ścigać się z czasem, bo nowe przepisy z całą pewnością nie zaczną obowiązywać w styczniu.  

Zaplanowane na 1 stycznia 2017 r. wejście w życie przepisów ustawy o kierujących pojazdami dotyczących nadzoru nad młodymi kierowcami, w tym okresu próbnego, jest uzależnione od wejścia w życie projektu CEPIK 2.0. W przypadku przesunięcia jego uruchomienia także wejście w życie okresu próbnego i innych przepisów ustawy o kierujących pojazdami zostanie przesunięte. Za wdrożenie projektu CEPIK 2.0 odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji

- wyjaśniła nam Elżbieta Kisil, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Wejście w życie regulacji jest uzależnione od uruchomienia systemu Cepik 2.

Tymczasem Piotr Woźny z Ministerstwa Cyfryzacji podkreślał, że styczniowy termin nie będzie dotrzymany.  

Nasza ocena stanu tego projektu jest taka, że niemożliwym jest uruchomienie tego systemu 1 stycznia 2017 r., jeśli chcemy dbać o prawidłową komunikację pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w procesie wydawania dokumentów.

- mówił już we wrześniu. 

Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji w rozmowie z nami podtrzymali to stanowisko.                   

Nikt nie wie kiedy Cepik 2 będzie gotowy

Prace nad nowym systemem informatycznym nadal trwają. Jeszcze latem była szansa, że prace nad Cepikiem 2.0 zostaną jednak ukończone. System planowano nawet wdrożyć w przerwie między świętami a nowym rokiem. Ostatecznie okazało się jednak, że system wymaga zbyt wielu prac. 

Dziś nie wiadomo nawet kiedy Cepik 2 będzie gotowy. Być może będzie to rok 2018, w grę wchodzi jednak i późniejszy termin. 

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia nas, że wkrótce poda konkretną datę uruchomienia Cepiku 2. Urzędnicy obiecują, że podany termin ma być to całkowicie realny i nie będzie już przesuwany. 
 

Więcej o: