Sprzedaż Żabki na ostatniej prostej. "Rz": W ciągu kilku dni sieć może przejąć nowy właściciel

Sprzedaż sieci Żabka dobiega końca. Jak podaje "Rzeczpospolita", 14 lutego mija termin składania wiążących ofert. Z długiej listy chętnych zostało już tylko dwóch: to duże globalne fundusze inwestycyjne.

Proces szukania nowego właściciela dla Żabki rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku. Ponieważ do 14 lutego zainteresowani mają przedstawić wiążące, ostateczne oferty, operacja sprzedaży może zostać sfinalizowana nawet w ciągu kilku dni - pisze "Rzeczpospolita". O Żabkę walczą fundusze CVC Capital Partners i TPG Capital - takie informacje już w ubiegłym tygodniu podawał "Puls Biznesu". Oba należą do największych tego typu firm na świecie.

CVC na swojej stronie internetowej podaje, że zarządza aktywami o wartości 70 mld dolarów. Obecnie jego inwestycje obejmują 50 firm na całym świecie, które generują łączną roczną sprzedaż na poziomie około 100 miliardów dolarów. CVC jest już obecny w Polsce, w 2015 roku kupił firmę PKP Energetyka. Jak pisał "Puls Biznesu", może być zdeterminowany do przejęcia Żabki, bo wcześniej nie udało mu się kupić Allegro i aktywów SABMiller.

Drugi z chętnych na sieć, fundusz TPG Capital, nie inwestował jeszcze w naszym kraju, ale działa już w branży handlu detalicznego - ma udziały w sieci Lenta w Rosji, brytyjskiej Poundworld i Indomarket w Indonezji. TPG podaje, że zarządza aktywami o wartości 74 mld dolarów, łącznie zainwestował w ponad 400 firm. .

Obecny właściciel, fundusz Mid Europa Partners, chciałby sprzedać Żabkę za około 5 mld złotych. Ale jak podaje "Rzeczpospolita", powołując się na osobę zbliżoną do transakcji, prawdopodobnie będzie to niższa kwota, około 1 mld euro, czyli 4,3 mld zł.

Żabka Polska to właściciel sieci sklepów typu convenience, ma dwie marki: Żabka i Freshmarket. Na koniec 2016 roku łącznie miała ich ponad 4,5 tys. (nie wiadomo, ile z nich przypada na poszczególne marki), o około 300 więcej, niż rok wcześniej. Firma zaczęła też testy nowych sklepów Żabka, z nieco innym logo, zmienionym wystrojem i asortymentem. 

Więcej o:
Komentarze (31)
Sprzedaż Żabki na ostatniej prostej. "Rz": W ciągu kilku dni sieć może przejąć nowy właściciel
Zaloguj się
 • stop_dla_podatkow

  Oceniono 10 razy 4

  Są 2 możliwości: Ci którzy kupują to idioci, albo wyciągają kasę z funduszu za pomocą firm "doradzających" transakcję i w tyłku mają rentowność transakcji. I pewnie to druga opcja jest prawdziwa... Taka operacja NIGDY się nie zwróci - chyba, że kolejny fundusz wraz z "doradcą" będą chcieli wyrzucić nie swoją kasę i "odkupią" od nowego właściciela. A jak się nie uda, to "zarządzający" funduszem powiedzą: sorry i wezmą kasę, którą ukręcili z doradcą inwestycyjnym, finansowym i prawnym. Szkoda tylko tych, którzy powierzyli kasę. I tak powstają bańki - fundusze inwestycyjne....

 • jluc

  Oceniono 3 razy 3

  pamietam pierwsza sprzedaz sieci Żabka, jak eksperci wyceniali ja na niecałe 400 mln zł, (inni sie smiali, że warta 0?), a jeden Słowak zaproponował 500! i kupił, żeby po kilku miesiacach odsprzedac innemu... za 700mln zł... tyle, ze tej pierwszej kwoty nigdy nie miał, ale po obu tranzakcja juz coś miał!!! itd...

 • lech2011

  Oceniono 2 razy 2

  Przejmuje bocian ?

 • wujo_prezio

  Oceniono 1 raz 1

  to dopiero teraz ajentom dokreca srube jezeli przyjdzie kolejny fundusz ktory bedzie chceil wydrenowac i za pare lat znowu sprzedac....

 • krotkizzoliborza

  0

  Dobra zmiana

 • mark6

  Oceniono 4 razy 0

  Niestety tylko fundusze stać na takie " interesy" w szczególności fundusze emerytalne rozkradane przez wszystkich cwaniaków na świecie.
  " stop dla podatków" ma 100 % racji !!

 • siwywaldi

  Oceniono 12 razy 0

  Miejmy nadzieję, ze zmiana właściciela nie wpłynie na obniżenie jakości i asortyment. Mam Żabkę pod bokiem i uważam ze jako sklep-pogotowie jest OK. No i nad wyraz fajna reklama, inteligentna, dowcipna i daleka od nachalności :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX