Silna przecena Grupy Azoty na giełdzie. Ważny inwestor sprzedał pakiet akcji

Notowania Azotów w środę rano mocno spadały - nawet o ponad 8 proc. Akcje traciły po tym, jak pojawiły się doniesienia, że EBOR sprzedaje swoje udziały w spółce. Potwierdził to później w komunikacie sam bank.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju sprzedał połowę swojego pakietu Grupy Azoty – dokładnie 2,850,000 akcji, 2,9 proc. wszystkich akcji grupy. Udziały zostały sprzedane w formie przyspieszonej budowy księgi popytu po zamknięciu wczorajszej sesji na GPW, z dyskontem wobec ceny na zamknięciu, która wynosiła 69,52 zł za akcję. EBOR podaje, że oferta przyciągnęła "spore zainteresowanie ze strony różnych inwestorów instytucjonalnych, zarówno w Polsce jak i za granicą".

Azoty mocno traciły dziś na giełdzie przy wysokich obrotach – samych transakcji było więcej niż na PKO BP, a ich wartość także się zbliżała to tej dla największego polskiego banku.

Notowania Grupy Azoty - wykres 10-dniowyNotowania Grupy Azoty - wykres 10-dniowy źródło: stooq.pl

"Wierzymy, że sprzedaż akcji przez EBOR powinna być korzystna dla lokalnego rynku kapitałowego poprzez zwiększenie freefloatu [akcji w wolnym obrocie] Grupy Azoty i jest dowodem na atrakcyjność Polski dla inwestorów zagranicznych" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor regionalny EBOR Grzegorz Zieliński.

EBOR kupił akcje Azotów w 2013 w ramach częściowej prywatyzacji. Skarb Państwa sprzedawał wtedy 12 proc. akcji w ramach operacji połączenia z zakładami azotowymi w Puławach. Skarb Państwa pozostaje głównym akcjonariuszem Azotów – ma bezpośrednio 33 proc. udziałów.

Drugim największym akcjonariuszem z udziałem na poziomie 19,82 proc. jest Acron (poprzez Norica Holding), kontrolowany przez rosyjskiego oligarchę Wiaczesława Kantora. Kilka lat temu miał on próbować przejąć spółkę, ale nie udało mu się to, w ubiegłym roku musiał też – w związku ze zmianami w prawie – zejść poniżej 20 proc. udziałów. W kwietniu tego roku pojawiła się informacja, że Acron może sprzedać swój pakiet Grupy.

+++

Więcej o:
Komentarze (2)
Silna przecena Grupy Azoty na giełdzie. Ważny inwestor sprzedał pakiet akcji
Zaloguj się
 • minerwamigra

  Oceniono 2 razy 0

  Nurkuja w przeszlosci z braku kwalifikacji,ale swoi.

  Zgazowanie wegla w Zakladach azotowych Kedzierzyn, to g00wno juz tam bylo. Co z arsenowodorem i katalizatorami?
  Pelne to odpadow, sciekow i brak odpowiedniego wegla, ale technologia zagraniczna, czyli nie lzeelit!
  Wydatek ok 1,5 mld, gornicze zwiazki sie ciesza, a wegiel Odra tanszy z RPA lub Australii
  Przeciez mamy nauke, oprocz religii, ktora moze umozliwic produkcje nawozow kazdemu rolnikowi w oparciu o panele sloneczne!
  Polska w rekach zawzietych i pazernych!

 • madznun

  Oceniono 2 razy 0

  Azoty? Nie mam do kogo napisać słów oburzenia. Pomóżcie mi znaleźć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX