Facebook zbuduje własne miasto. Grunt już mają, kupili go za 400 mln dolarów

Facebook ogłosił plany rozbudowy swojej siedziby w Kalifornii. "Facebookowo" ma zapewniać 1,5 tys. jednostek mieszkalnych na powierzchni ponad 20 hektarów.

W 2011 r. Facebook przeniósł swoją główną siedzibę do niewielkiego miasta Menlo Park w Dolinie Krzemowej w stanie Kalifornia. W 2015 r. za ok. 400 mln dolarów zakupił powierzchnię 56 akrów (ok. 22,6 ha), która ma posłużyć przeniesieniu wirtualnych społeczności do fizycznego świata.

Na blogu Facebooka pojawiła się informacja, że w miejscu parku technologicznego ma powstać tzw. Wierzbowy Kampus (ang. Willow Campus). Będzie się on składał z powierzchni handlowej, mieszkalnej i biurowej, zatem stanie się małym miasteczkiem dla pracowników firmy.

Sklepy, apteki i inne obiekty handlowe i usługowe zajmą powierzchnię 125 tys. stóp kw. (11,6 tys. m kw.). Na powierzchni 1,6 mln stóp kw. (150 tys. m kw.) powstanie 1,5 tys. jednostek mieszkalnych, z których 15 proc. będzie dostępnych poniżej ceny rynkowej. Miasteczko zapewni mieszkańcom dostęp do pracy, zakupów, komunikacji itd.

Nie tylko dla pracowników Facebooka

Mieszkania i miejsca pracy mają być dostępne nie tylko dla pracowników Facebooka, ale też dla dotychczasowych mieszkańców okolicy. – Jesteśmy częścią społeczności Menlo Park i nasza obecność jest szansą na wypełnienie naszej misji zbliżania ludzi do siebie – napisano w komunikacie. – Mamy nadzieję stworzyć fizyczną przestrzeń, która będzie wspierać społeczność i rozwijać nasze programy – dodano.

W tym roku rozpoczęły się dopiero rozmowy z władzami na temat akceptacji projektu. Według szacunków do decyzji może minąć dwa lata, a realizacja projektu to co najmniej 10 lat. Nie napisano, ile będzie kosztować budowa. Wiadomo za to, że fundusz mieszkalny, który ma wspierać rynek mieszkalny w bezpośrednim sąsiedztwie biur Facebooka (CatalystHousing Fund) dysponuje na razie 18,5 mln dolarów.

Więcej o: